• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Tıpta yoğun bakım kursu
20 Eylül 2010 Pazartesi 17:00

Meram Tıp'ta yoğun bakım kursu

Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelinde sertifikalı yoğun bakım hemşire sayısını artırmak amacıyla yataklı tedavi kurumlarında düzenlediği, Konya Hastaneleri Yoğun Bakım Hemşirelik Kursu'nun 3'üncü dö
 Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelinde sertifikalı yoğun bakım hemşire sayısını artırmak amacıyla yataklı tedavi kurumlarında düzenlediği, Konya Hastaneleri Yoğun Bakım Hemşirelik Kursu'nun 3'üncü dönem eğitimleri, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde başladı. İki ay sürecek eğitimlere Konya ve çevresindeki yataklı tedavi kurumlarında görev yapan 15 sorumlu hemşirenin katılacağı bildirildi.
 
Eğitimlerin ilk gününde katılımcılara ilk olarak Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Eğitim Hemşiresi Türker Acar tarafından, “Yoğun Bakım Ünitelerinin Sınıflandırılması ve Organizasyonu" konusunda bilgi verildi. Yoğun bakım ünitelerinin oluşturulurken cihazların tavana, hasta başına veya yatağa monte edilmesinin alan genişlemesi bakımından önemli olduğunu söyleyen Acar, “Ünitede yer alan mobilyaların kolay temizlenebilir ve düzgün olması, hasta ziyaretlerinin ise hasta ve ziyaretçi sağlığı açısından cam arkasından yapılması daha uygun olur. Çalışan personel yoğun bakım konusunda iyi bir eğitim almış olmalı, ünitedeki tüm araç ve gereçler modern olmalı ve sürekli steril tutulmalıdır. Ünitede bulunması gereken cihazlarla ilgili detaylı bir standardizasyon çalışması yapılmalıdır” dedi.
 
Meram Tıp Fakültesi Hastanesi, Numune Hastanesi, Karapınar Devlet Hastanesi, Özel Beyhekim ve Konya BSK Hastanesi'nden toplam 15 sorumlu hemşirenin katıldığı kurslar yaklaşık 2 ay sürecek. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi öğretim üyeleri ve eğitim hemşireleri tarafından verilecek olan eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki bölümü kapsayacak. Eğitim süresi boyunca yoğun bakımın fiziki yapısı, yoğun bakım hemşirelerinin iletişim becerisi, hasta bakımı, dökümantasyon, invatiz ölçümler ve yoğun bakımda enfeksiyon başta olmak üzere 40 ayrı konuda kursiyerlere bilgi verilecek. Eğitim sürecini tamamlayan hemşireler eğitim sonunda sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olan hemşirelere ise sertifika verilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA