• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram tıpta filmsiz radyoloji dönemi
08 Nisan 2009 Çarşamba 15:16

Meram tıpta filmsiz radyoloji dönemi

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde kullanımı başlayan Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemine (PACS) ilişkin hekimler ve personele bilgi verildi.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kullanımı başlayan Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi’ne (PACS) ilişkin hekimler ve personele bilgi verildi.
 
 Eyyüp Kalaycı Konferans Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına hekimler ve hastane personeli katıldı. Doç. Dr. Yahya Paksoy, “Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi” konulu sunumu ile yeni geçilen sistem hakkında katılımcılara bilgi verdi. Tıbbi görüntülerin dijital ortamda yakalanarak saklanması ve taşınmasını sağlayan PACS sisteminin getirdiği kolaylıkları anlatan Paksoy, “Her şeyden önce dijital arşivleme sistemi sayesinde hasta artık film ya da cd’sini saklamak ya da taşımak zorunda kalmayacak. Hastanın tüm bilgileri ve tetkikleri Dünya’nın herhangi bir noktasında internet aracılığı ile anında görüntülenebilecek. Hasta tetkik ve filmler için daha az süre bekleyecek, görüntüleme cihazlarının zararlarından daha az etkilenmiş olacak. Bunun yanı sıra hastaneler ve doktorların çalışma sistemi daha da hızlanacak. Doktorlar internet olan her yerde hatta evlerinde bile raporlarını hazırlayabilecek. Film baskısında en çok karşılaştığımız siyah leke ve ayarsız kontrast sorunu ortadan kalkmış olacak. Elektronik arşiv sayesinde hastanın önceki çekimlerine bir tuşla ulaşılabilecek. Bilgiler elektronik ortamda uzun süre saklanabilecek. Hastaneler arşivleme sisteminde daha az sayıda personel çalıştıracak. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi gibi yılda binlerce tetkik ve tahlilin yapıldığı hastanelerde konfor ve hasta emniyetinin yanı sıra film ve film basımı masrafları da yüzde 80 - 90 oranlarında ortadan kalkmış olacak” dedi.
 
 Sistemin Türkiye’de sadece birkaç üniversite hastanesinde bulunduğunu ancak kısmen uygulanabildiğini anlatan Doç. Dr. Paksoy, çalışmalarının aralıksız süreceğini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA