• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Tıp personeline “Domuz Gribi” semineri
28 Ekim 2009 Çarşamba 11:43

Meram Tıp personeline “Domuz Gribi” semineri

Selçuk Üniversite Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Klinik Bakteriyoloji

        Selçuk Üniversite Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bitirgen, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Ural ile Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, hastane personelini domuz gribi hastalığı hakkında bilgilendirdi. Hastanenin Morfoloji Binası’nde gerçekleşen bilgilendirme seminerine doktorlar, hemşireler ve öğrenciler katıldı.

 

 

        Hastanenin Morfoloji Binası’nda hastane personeline bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Bitirgen,  bu yılın Nisan ayında Meksika’dan tüm dünyaya yayılan hastalığın Türkiye’de de etkisini göstermeye başladığını belirterek, “Dünya ortalamasında görülme oranı yüzde 1.2, Amerika’da yüzde 2.2, Avrupa’da binde 3 oranında ortaya çıktı. 6 binin üzerinde insan yaşamını bu hastalık nedeniyle kaybetti. Türkiye’de binin üzerinde kişi de tespit edildi. Özellikle, gençler, karaciğer, akciğer, diyabet hastaları ile 65 yaşın üzerindeki kişilerde daha ağır seyrediyor” dedi.

 

 

        Prof. Dr. Onur Ural, bulantı, kusma, kas ağrıları, yüksek ateş ve solunum şikayetleri ile ortaya çıkan belirtilere dikkat etmek gerektiğini vurguladı. 2005 yılından beri Türkiye genelinde 14 ilde numunelerin alınarak incelendiğini belirten Prof. Dr. Ural, “Ayda bir incelenen virüs taramasında Konya’da yüzde 1 oranında HINI virüsü tespit edildi. Bu tespit şuan için korkulacak bir durumun olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

 

       Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, diğer virüslerden daha hızlı bir şekilde yayılan domuz gribi virüsünden korunmanın en iyi yolunun aşı olduğunu belirterek, “Korunma yöntemlerinin en iyisi aşı olmaktır. Salgınların azaltılmasında özellikle hijyene dikkat etmek gerekir. Sağlık çalışanlarını bu konuda topluma örnek olması lazım. Aşıyı ilk olarak sağlık çalışanlarına öneriyoruz. Hastane içerisinde hastaları izole etmemiz gerekir. Hastane içerisinde maske kullanmakta son derece faydalı olacaktır. Okullarında yine iyi havalandırılmasını, kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanılmasını öneriyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA