• Konya17 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meram Tıp Konya Üniversitesine bağlanmalı

06 Aralık 2011 15:01

 

Sadrettin Konevi (KS) “Tekâmülde tekrar yoktur” demiş ne güzel söylemiş. Bana muhteşem bir ifade olarak gelir bu söz. Yani her yaratılışın yeni ve orijinal olduğu, her şeyin değişken olduğu ve değişimin evrende devamlı olduğunu ifade eder. Neticede bir değişmeyen vardır oda Allah (CC) onun dışında her şey değişken ve değişebilir.

Öyle olunca bizim de bazı konularda zaman zaman fikirlerimizde değişim olabilir ve oluyor, bunu ben gelişme olarak görüyorum kendi açımdan. Bakışımız değişiyor, algılamamız değişiyor.

Her ne ise geçen yıl buradan bir yazı yayımlamıştım, bu yazıda SÜ’nin bölünmesi ve bazı fakültelerin Konya Üniversitesine katılmasının yanlış olduğunu ifade etmiştim ama bugün böyle düşünmüyorum.

Bugün İlahiyat Fakültesinin, Eğitim Fakültesinin, Meram Tıp Fakültesinin Selçuk Üniversitesinden bölünerek Konya Üniversitesine devrinin çok elzem ve önemli olduğunu düşünüyorum ve YÖK’ün kararını destekliyorum. (Boşu boşuna Sayın Prof Dr Süleyman Okudan niye SÜ milliyetçiliği yapıyor, giderayak neden böyle stres oluşturuyor anlamıyorum, oysa SÜ’nin bölünmesini kendisi istemişti, YÖK’e bu konuda talep yazısı medyada da geçtiğimiz dönemde yer almıştı)

Öncelikle Konya Üniversitesinin doğumun ölü olmasını istemiyorsak bu yapılmalıdır.

“Konya Üniversitesi kuruldu, buyur Resmi Gazetede de yayınlandı, alın size bir üniversite” demekle üniversite kurulmuyor, bunu bilmemiz gerekiyor.
 Sayın Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i hepimiz çok yalnız bıraktık. “Al sana bir üniversite bunu kur, geliştir” dendi, bunu sayın rektör nasıl başaracak, hiç düşünülmedi. Bütçe var mı, para var mı, kadro var mı bakılmadı?
 
Burada kuracağımız üniversite çok nitelikli olacakmış, olsun da nasıl olacak, bunu düşünen yok.
Neyse, şimdi herkes SÜ’den bazı fakültelerin Konya Üniversitesine bağlanmasını ciddi bir kayıp olarak görüyor, görüyor görmesin de “gelin üç kuruş verin, yeni binalar yapalım” dense kimse elini cebine atmak istemez. İstese de zaten üniversite öyle kolay kolay kurulmaz, nereden baksanız en az 100 trilyon ilk etapta para gerekir.
Bunu şu aşamada devlette vermez, birkaç yüz bin lira bütçe ile bu üniversite kurulmaz, hepimiz bilelim.
Zaten Selçuk Üniversitesinin bütçesi oldukça iyi, zaten bünyesinde çok fazla fakülte var ve zaten kampusünde bir tıp fakültesi var.
 
Burada Selçuk Üniversitesi zamanla yeni fakülteler de kurabilir, İlahiyat da, Eğitim Fakültesi de zamanla kurulur, hem de kampus içinde bu fakülteler oluşturulur ama Konya Üniversitesinin bu imkanı yok, nasıl fakülte kuracak, nasıl bina yapacak, hepimizin bu noktayı çok iyi düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.
Selçuk Üniversitesi bünyesinden kopacak üç tane fakülteyle bitmez, daha da güçlenir fakat Konya Üniversitesine bu üç fakülte hayati derecede değer katar, güç katar ve güçlenmesi, ölü doğmaması için ivme olmuş olur.
 Onun dışında zaten Konya Üniversitesi teknik bir üniversite değil, bunu herkes kabul etmeli.
 Hükümete bastırsınlar bir de teknik üniversite kurulsun. Tabi bu fakülteler Konya Üniversitesinde kurulacak teknik okullar, mühendislik okulları için destek de olur engel olmaz.
 
 Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker Hocayı yalnız bırakmamalı, destek olmalıyız, Konya Üniversitesinin yoluna başarılı bir şekilde devam edebilmesi için İlahiyat, Eğitim ve Tıp Fakültesinin Konya Üniversitesine bağlanmasına destek olmayı bırakın, bunu sağlamak için mücadele etmeli, kamuoyu oluşturmalıyız.
 Kazançlı çıkacak olan Konya’dır, bunu umarım herkes sağduyu ile anlar…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Başbakan açıkladı! Yıl bitmeden raylara inecek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA