• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Tıp Alerji konuştu
10 Aralık 2009 Perşembe 15:09

Meram Tıp Alerji konuştu

Alerjik hastalıkların görülme sıklığı, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi veren
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Reisli, “Dünya Alerji Günü” nedeniyle Meram Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu'nda hastane çalışanları ve ailelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Alerjik hastalıkların görülme sıklığı, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Reisli, “Bu tür hastalıklar Dünya'da ve Türkiye'de her geçen gün artış gösteriyor. Bugün itibariyle alerjik hastalıklar toplumun yaklaşık üçte birini etkiliyor. Değişen yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıkları bu artıştan sorumlu tutulan en önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Besin, böcek ve ilaç alerjilerinin en sık karşılaşılan alerjik hastalıklar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Reisli, “Bu hastalıklar vücudun pek çok bölgesini aynı anda etkileyebilir. Etkilediği bölgeye göre de bulgu veriyor. Örneğin astımı etkileyen alerjik hastalıklar, akciğere etki edebilir. Astım da saman nezlesine dönüşebilir. Sağlıklı bir insanda 7 yaşına kadar gelişme gösteren akciğerin hastalıklardan etkilenmesi, kişinin ileriki yaşlarda sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabilir” şeklinde konuştu.
Alerjik hastalıkların ailevi yatkınlığı olan bireylerde çeşitli çevresel faktörlerin de etkisiyle geliştiğini belirten Doç. Dr. Reisli, “Hastalıklar genellikle bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir. Erken dönemde tanı konulup, uygun tedavi verilmesi hastalığın ilerlemesini önleyecek, ayrıca hastanın ve ailesinin yaşam kalitesini önemli oranda arttıracaktır” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Angı: "Milletimize başsağlığı dilerim"
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA