• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Belediyesi teknolojiyi takip ediyor
29 Kasım 2010 Pazartesi 13:02

Meram Belediyesi teknolojiyi takip ediyor

Meram Belediyesi, halka hizmeti daha hızlı ve kolay bir şekilde götürebilmek için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor..
Meram Belediyesi, halka hizmeti daha hızlı ve kolay bir şekilde götürebilmek için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Daha önce klasik yöntemle yapılan arazi ölçümleri yeni alınan 2 adet GPS cihazı ile bundan sonra uydu bazlı gözleme dayalı ölçme tekniğiyle yapılacak.

 Daha önce yapılan her türlü hassas mühendislik ölçmeleri, imar planları ve parselasyon planlarının hazırlanması, e-belediye, Kent Bilgi Sistemi uygulamaları, alt yapı, kanalizasyon, sulama kanalları, yol projeleri, aplikasyon vb. ölçme ve kontrol hizmetlerini elektronik total station aletiyle klasik yöntemle yapılıyordu. Klasik yöntemde referans noktaların birbirini görme zorunluluğu, hava şartlarının kötü olması, arazinin topografik durumu, arazideki doğal unsurların engel teşkil etmesinden pek çok olumsuzlukların yaşandığını belirten Meram Belediyesi Harita Mühendisi Murat Mınık, “Belediyemizin bölgede hızlı bir ivme ile devam ettirdiği imar revizyon planlarının yapımı, 18. madde uygulamaları, halihazır harita yapımı, yeni imar yollarının açılması, mevcut yolların iyileştirilmesi, park ve yeşil alan çalışmaları, sağlık ocaklarının inşa edilmesi, yeni resmi kurum binalarının yapılması hizmetlerinin daha hızlı, ekonomik ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için klasik ölçe sitemi yerine dünyada ve ülkemizde kullanılan uydu bazlı gözleme dayalı GPS ölçme tekniğine geçilmiştir.” dedi.

Bu sistemin eski klasik ölçme sistemine göre birçok üstün tarafları olduğunu belirten Mınık, bu özellikleri şöyle sıraladı:

Zamandan Kazanç: Eski klasik ölçme sisteminde arazide ölçüye başlamak için arazideki referans noktalarının bulunup tesis edilmesi gerekiyordu. Bu işlem bazen uzun bir zaman almaktaydı. Ancak GPS ölçme tekniği sayesinde böyle bir zorunluluk ortadan kalmış oldu.

Hız:  Klasik yöntemde ölçü yaparken noktalarının birbirini görme zorunluluğu olduğundan ölme işlemi yavaş devam etmekteydi. GPS tekniğinde ise noktalarının birbirini görme zorunluluğu olmadığından ölçme işlemi çok kısa sürede yapılmaktadır.

Hassasiyet: Klasik ölçme yönteminde insan hatası oranı fazla olduğundan ölçülen koordinat değerlerinin hata payı fazladır. GPS tekniğinde ise insan hatası payı çok düşük olduğundan ölçülen koordinatlar hassas olarak elde edilmektedir.

Ekonomik: GPS ölçe tekniği, klasik ölçe yöntemine göre daha hızlı ve zamandan tasarruflu bir sistem olduğu için ekonomik bir yöntemdir. Bu sayede arazide yapılan ölçme işlemi kısa sürede ve ekonomik olarak tamamlanmaktadır.

Harita Mühendisi Mınık, “Dünyada ve ülkemizde kullanımı hızla artan GPS sisteminin kullanılması artık zorunlu hale gelmiş olup, Belediyemiz Konya’daki birçok resmi kurumdan daha önce bu sistemi kullanmaya başlamıştır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA