• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram Belediyesi fidan ve bitkileri kendi üretiyor
10 Nisan 2012 Salı 13:40

Meram Belediyesi fidan ve bitkileri kendi üretiyor

Her yıl binlerce fidan ve süs bitkisiyle ilçe genelinde yeşillendirme çalışmalarını sürdüren Meram Belediyesi, ihtiyacı olan fidanları ve bitkileri belediyeye ait Hasanköy Mahallesi'ndeki Park ve...
Her yıl binlerce fidan ve süs bitkisiyle ilçe genelinde yeşillendirme çalışmalarını sürdüren Meram Belediyesi, ihtiyacı olan fidanları ve bitkileri belediyeye ait Hasanköy Mahallesi'ndeki Park ve Bahçeler Fidanlığı'nda üretiyor.
Fidanlık içindeki 20'şer bin adet bitki üretimi kapasiteli ve 400 metrekarelik kapalı 4 seranın 2'sinde bölgenin iklim şartlarına uygun bodur gül, yayılıcı gül ve normal gül çeliklemesi yapılarak seralara dikimi gerçekleştirildi. 2 adet bitki yetiştirme serasında ise ateş dikeni, yayılıcı kotanes, kartopu, altınçanak, berberis, nikida, kotantila, filbahrı, kanarya gülü vb. türlerdeki 30 bin adet süs bitkisinin çeliklemesi yapılarak seralara dikildi. Ayrıca Hasanköy Fidanlığı'nda mevcut bulunan yapraklı ve ibreli fidanların 2012 yılı içerisinde yapımına başlanan 30 yeni park ve 20 adet revize edilecek parklar için fidan sökümü yapıldı.
 Çelikleme yöntemiyle serada 15 gün içinde filizlenme safhasına gelen süs bitkileri, türüne göre 2 ay ile 2 yıl arasında toprağa dikilecek hale geliyor. Bu yöntemle üretilen süs bitkileri, Meram Belediyesi tarafından yapılan yeni parklarda, eski parkların deforme olan bitkilerinin yerine ve refüjlerde yapılan yeşillendirme çalışmalarında kullanılıyor.
 Meram Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, çelikleme usulü ile yapılan bitki üretiminin yanı sıra tohumlama yöntemiyle de mavi servi ve mazı çeşitlerini üretiyor. Bir yılda 15-20 cm büyüyen mavi servi ve mazılar ise 3 – 4 yıl içinde dikilebilir hale geliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA