• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meram 4 milyon TL kazandı
07 Aralık 2011 Çarşamba 15:08

Meram 4 milyon TL kazandı

Meram Belediyesi'nin 2012 yılı bütçesini, yüzde 53'lük seviyede bir artışla 145 milyon liraya çıkardığı bildirildi.

2012 yılı bütçesini, yüzde 53’lük rekor seviyede bir artışla 145 milyon TL’ye çıkaran Meram Belediyesi, belediye gelirlerini artırmak için örnek çalışmalara imza atıyor. Geliştirilen programla emlak vergilerinde yaklaşık 4 milyon TL’lik artış sağlandı.

Göreve geldikleri günden itibaren önem verdikleri konuların başında mali disiplini sağlamanın yer aldığını belirten Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Bunu başardıktan sonra belediyemizin gelirlerinde de çok ciddi artışlar sağladık. 2011 yılı bütçesini bir önceki yıla göre yüzde 26 artırırken, 2012 yılı bütçesindeki artışı ise yüzde 53 olarak gerçekleştik. İki yılda bütçemizdeki artış oranı yüzde 79’u buldu. 22 yıl sonra kendi ilçemizde ve kendi hizmet binamızda halkımıza hizmet verme imkanına kavuştuk. Gerek fiziki belediyecilik, gerekse sosyal ve kültürel belediyecilik alanlarında halkımızın ihtiyaç duyduğu hizmet ve yatırımları yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

Mali disiplini sağlamak ve gelirleri artırmak için gece gündüz demeden büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Kalaycı, “Bu çalışmalarımızdan bir tanesi kaçak emlak vergileriyle ilgili çalışmadır. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistem Müdürlüğünden; Emlak datalarının otomatik düzeltilebilmesi için, mahalle, taşınmaz, numarataj, yol ve tapu verileri alınmıştır. Bu veriler Bilgi İşlem Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen bir program vasıtasıyla belediyemizin emlak beyan kayıtlarıyla karşılaştırılmıştır.

Emlak kayıtlarındaki asansör ve kalorifer düzeltmeleri için taşınmazlara ait veriler birbirleriyle eşleştirilmiştir. Bu eşleştirme sonucunda; tüm taşınmazların hangi cadde ve sokaktan beyan vermesi gerektiği tespit edilmiştir. Emlak beyanlarında mükellefin gerçekte beyan vermesi gereken mahalle ve sokaklar, yazılan ara yüz programı ile veri tabanından düzeltilmiştir.

Otomatik düzeltme ile Meram Belediyesi sınırları içerisindeki taşınmazların gerçek beyanları ortaya çıkmıştır. Hiç beyan vermeyenler, asansör - kalorifer düzeltmesinden ve mahalle düzeltmelerinden yaklaşık 4 milyon TL’lik ek gelir elde edilmiştir. Mali Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Veri Tarama Servisi, şu ana kadar 8 mahallenin emlak durumu ile ilgili taramaları tamamlamıştır. İlçemizdeki diğer mahallelerin taraması ise tüm hızıyla devam etmektedir.” diye konuştu.

Başkan Kalaycı, yazılımı yapan ve hizmetin gerçekleşmesinde katkıları olan Bilgi İşlem Müdürlüğü ile Mali Hizmetler Müdürlüğü çalışanlarını tebrik etti.

YORUMLAR
Aslı
bir hemşehri
2-3 yıl önce 50-60 TL emlak vergisi verirken bugün 210 TL vergi verdim. Bu artış ordan olmasın sakın...
88.255.225.19
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA