• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meraklısına Konya'dan notlar

08 Aralık 2009 16:50

Cuma akşamı Konya milletvekilleri, Sami Güçlü ve Mustafa Kabakçı işadamlarına demokratik açılımda gelinen noktayı anlattı. Ayrıca Mustafa Kabakçı Azarbeycan Parlementerler arası grup başkanı da olduğu için, Türkiye-Azarbeycan ilişkilerini anlattı. Kabakçı’nın anlatımını dinledikçe şimdiye dek Azarbeycan konusunda ne kadar ihmalkar olduğumuz bir kez daha göründü. Yeni dönemde performansı çok daha yüksek bir Azarbeycan ilişkisinde Mustafa Kabakçı’nın mutlaka katkısı olacaktır.

*****

Milletvekillerinin programının olduğu o gece, yakın zamanda Ak Parti Konya İl Başkanlığı için isimleri geçen Faruk Dügen, Selçuk Öztürk ve Mustafa Çevik aynı masayı paylaşmaları güzel bir görüntüydü. Bu görüntünün MÜSİAD’da verilmiş olması da ayrıca güzeldi. Ancak tabiî ki beklentimiz her yerde bu görüntünün ve ilişkinin sürdürülmesi.

*****

Bank Asya liginin lideri Konyaspor, hafta sonu oynadığı Samsunspor maçında da galip gelerek yerini sağlamlaştırdı. Maçtan birkaç gün önce görüştüğümüz, Konyaspor yönetim kurulu ve futbolcularını bu işe gerçekten inanmış gördüm.Bizimde baştan beri inancımız bu yönde. Konyaspor bu ligde şampiyon olacak. Ancak Pazar günü oynanan futbol stadı dolduran taraftarlar gibi bizi de tatmin etmedi. Üstelik son golde tartışılan bir “el” pozisyonu var ki bunu mutlaka konuşmalıyız. Zira Konyaspor, süper ligde önceki yıllarda Fenerbahçe maçlarında elle yediği gollerle çok konuşulmuştu. Şimdi kendisi böyle bir durumda. Her zaman aslolan centilmenliktir.

*****

Konya’nın yeni nesil genç girişimcilerinden Aydoğan Deveci, “İşbir Yatak” bayisi olarak yeni işyeri açılışında Konya siyasi çevrelerinden hemen herkes vardı. Konya’ya yeni bir tarz oluşturan Deveci’nin ayrıca yazarlığı da var. Şimdi Aydoğan Deveci’den “Bir açılış yapılırken yolu trafiğe kapatmanın hikmeti!” üzerine objektif bir yazı bekleyebiliriz.

*****

Bu açılıştan sonra Konya’nın en büyük hac marketlerinden biri olan Merve Hac malzemelerini bazı dostlarla ziyaret ettik. İşyeri sahibi Ahmet Kaya’nın ikramları ve işyeri çok güzeldi. Vakit akşam namazı olunca, Aziziye Camiinde akşam namazı kılmayı teklif ettim. Birlikte namazı Aziziye Camiinde kıldık ve hayran hayran bu camiinin ihtişamına baktık durduk. Ayrıca kıraati müthiş etkileyici olan İmam- Hatip’in sesi de hepimizi mest etti. Namaz sonrası yine Konya’nın genç girişimcilerinden M.Akif Tekdere’nin “ imam sureleri o kadar güzel okudu ki, kalkıp alkışlayasım geldi” dedi.  Akif’in isteğine katılıyorum, hem o imam arkadaşı hem de o tarihi camiye güzel sesli imam-hatibi veren Konya Müftüsünü tebrik edelim.

                          *****

Pazartesi, Ak Parti MKYK üyesi de olan Ayşe Türkmenoğlu’nun gündemle ilgili basın toplantısı yapması ve tatmin edici açıklamalarda bulunması güzel bir gelişmeydi. Bundan sonra her hafta iktidar milletvekillerinden bir basın toplantısı beklemek hakkımız olsun.

*****

Konya’da  tüm bunlar olurken milletvekili Hasan Angı nerede diye düşünebilirsiniz? Ben de merak ettim Hasan Angı’yı. Pazar günü Başbakan ile ABD’ye gitmiş. Birkaç bakan ve altı milletvekili arkadaşıyla gitmişler. Açıkçası Hasan Bey’in geziye katılma gerekçesini de sordum. Hasan Angı, Meksika Parlamenterler arası grup başkanıymış. Çarşamba günü Başbakan ile Meksika’ya geçilecekmiş. Türkiye ile yakın frekansları olan Meksika ile ilişkileri dönüşte Hasan Bey’den dinleriz. Bu uzun gezi ne kadar yorucu olsa da Başbakan ile Hasan Bey’in konuşacakları baya birikmiş konu var gibi görünüyor.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA