• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mendil kapmaca subway surfe karşı
02 Nisan 2014 Çarşamba 14:14

Mendil kapmaca "subway surf"e karşı

Çocukluk hatıralarından yola çıkan yazar Erol Erdoğan, 15 yılda derlediği yaklaşık 700 oyun içinden 100'ünü resimli ve anlatımlı olarak yayımladı.
"Mendil kapmaca", "sos", "adam asmaca", "cızır bızır", "ipli top", "dokuz kiremit", "üç taş", "ortada sıçan", "lastik atlama" ve kum sekseği" gibi herkesin çocukluğunda oynadığı ama günümüz koşullarında "subway surf", "su ve ateş", "league of legends", "loft saga", "Angry Birds", "Futbol Manager", Fifa", "candy crush", "flappy bird" ve "real racing" gibi internet oyunlarının ön plana çıkmasıyla unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunları kitapta toplandı.
 
Çocukluk hatıralarından yola çıkan yazar Erol Erdoğan, büyüklerini dinleyerek, akademik araştırmaları ve hemşehri derneklerindeki kaynakları inceleyerek, 15 yılda yaklaşık 700 geleneksel çocuk oyununu derledi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Erdoğan'a çalışmasını kitaplaştırmayı teklif etti. Erdoğan'ın çalışması içinden 100 oyun "Top Oyunları", "Taş Oyunları", "Kumsal Oyunları", "İp-mendil Oyunları", "Kelime Oyunları" olarak yayımlandı.
 
Erdoğan muhabirin sorularını, çocukların geleneksel oyunları oynadığı Büyük Reşit Paşa İlkokulu'nun bahçesinde cevapladı.
 
Çocukluk hatıralarındaki ve çocuklarıyla oynadığı oyunları anlatan Erdoğan, kitabı yazma nedenini, "Bir baba olarak çocuklarımla oyun oynayarak güzel vakit geçiriyordum. Çevreden de 'çocuk oyunları unutuluyor' şeklinde yakınmalar geliyordu. Bu nedenle geleneksel çocuk oyunlarını derlemeye karar verdim" ifadeleriyle açıkladı.
 
Sorumluluk duygusuyla başlayan bu çabasının, toplumsal sorumluluğa dönüştüğünü dile getiren Erdoğan, geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaması, topluma ve çocuklara kazandırılması amacıyla çalışmasını genişlettiğini, yaklaşık 700 oyunu arşivine aldığını, nasıl oynandığına ilişkin metinler yazdığını söyledi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'den bu çalışmasını kitaplaştırma teklifi gelince çok sevindiğini ifade eden Erdoğan, arşivindeki 700 çocuk oyundan 100'ünü kitaplaştırdığını belirtti. Erdoğan, diğer oyunları da peyderpey kitaplaştıracağını kaydetti.
 
"Günümüzün oyunları bireysel"
 
Geleneksel çocuk oyunlarıyla günümüzün modern oyunları arasındaki farklara dikkati çeken Erol Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Çocukluğumuzun oyunları daha toplumsal, bugünkü oyunlar ise daha bireysel. Çocukluğumuzun oyunları daha dayanışmacı, esnek kurallara tabii, bugünkü daha yarışmacı ve keskin kurallara tabii, şiddete dönük ve savaşımcı. Ayrıca geleneksel çocuk oyunlarında çevremizdeki her nesne oyun aracına dönüşebiliyor ve ailecek oynanabiliyor. Yoldaki bir taş, ağacın bir dalı, yaprak, iplik, halat, bir mendil... Modern oyunlarda ise oyunların aracının özel olarak imal edilmesi gerekiyor. Geleneksel çocuk oyunları çocuğa dayanışmayı, paylaşmayı, yardımlaşmayı, arkadaşlığı, dostluğu, çevreyle temas kurmayı öğrettiği için pedolojik, eğitim ve kültürel anlamda değerlidir. Binlerce yıllık miras olarak günümüze ulaşan geleneksel çocuk oyunları kültüre, folklora, dine, çevre ve doğaya ait birçok unsuru barındırmaktadır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA