• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memura enflasyon zammı
02 Ocak 2012 Pazartesi 11:49

Memura enflasyon zammı

Merkez Bankası, İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikası'na ilişkin basın açıklaması yaptı.
2011 yıl sonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Yıl sonu enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın beklentileri yönünde çıkması durumunda, memura ek zam gündeme gelecek.
 
 Merkez Bankası, İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikası'na ilişkin basın açıklaması yaptı.
 
Açıklamlada, ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığı vurgulanarak, şöyle denildi:
 
"Yarın açıklanacak 2011 yıl sonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşımaktadır.
 
Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir. Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanmaktadır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilmektedir. Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilmektedir. Burada amaçlanan, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir.
 
Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir. Merkez Bankası, enflasyon görünümüne dair gelişmeleri yakında izleyerek temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda gereken tedbirleri almaya devam edecektir."
 
MEMURA EK ZAM
 
Yıl sonu enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın beklentileri yönünde çıkması durumunda, memura ek zam gündeme gelecek.
 
Memur maaşlarına her yıl ocak ve temmuz ayında iki defa zam yapılıyor.
 
Yapılan zam, enflasyonun altında kalırsa, fark memur maaşlarına ek zam olarak yansıtılıyor.
 
Geçen yıl, memura maaşlarına ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay için de yüzde 4 olmak üzere, toplamda yüzde 8 oranında zam yapılmıştı....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA