• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur zammına hakem bulundu
11 Ocak 2012 Çarşamba 09:50

Memur zammına hakem bulundu

Memur zammını belirleyecek uzlaştırma kuruluna 'Sayıştay Başkanının başkanlık etmesi kararından vazgeçildi.
Başkan Sayıştay, Yargıtay ve Danıştay başkan ve daire başkanları arasından seçilecek. Memura yapılacak maaş zammında son kararı verecek olan 'Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun yapısında sürpriz değişikliğe gidildi. Edinilen bilgilere göre, memura toplu sözleşme yapma yetkisi getirecek Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, Bakanlar Kurulu’na iki önemli değişiklikle gitti. Yapılan ilk değişiklikle Hakem Kurulu’nun yapısı yeniden belirlendi. Tasarının bugünlerde Meclis’e sunulması bekleniyor.
 
Yüksek yargıdan seçim
 
Buna göre Hakem Kurulu yine toplam 9 üyeden oluşacak. Üyelerin 4’ünü sendikalar 4’ünü de hükümet atayacak. Üyelerin seçiminde değişikliğe gidilmedi. Ancak "başkan"ın belirlenmesini düzenleyen sistem sil baştan değişti. Sayıştay Başkanı’nın kurul başkanı olması yerine, başkanın yüksek yargı bürokratları arasından seçilmesine karar verildi.
 
Bakanlar Kurulu seçecek
 
Tasarıda yapılan son değişikliğe göre Kurul başkanı; Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkan ya da daire başkanları arasından seçilecek. Halen Yargıtay’da 1 başkan ile 21 daire başkanı; Danıştay’da 1 başkan ile 15 daire başkanı; Sayıştay’da da 1 başkan ve 8 daire başkanı görev yapıyor. Bakanlar Kurulu, bu 47 hukukçu arasından dilediği bir ismi Kurul başkanı sıfatıyla atayabilecek. Hükümetin ilk kurul başkanı sıfatıyla Sayıştay Başkanı Recai Akyel’i atayabileceği ifade ediliyor.
 
Her belediyeye ayrı sözleşme
 
Tasarıda yapılan ikinci değişiklikle her bir belediyeye memurlarıyla ayrı ayrı toplu sözleşme yapma yetkisinden vazgeçildiği öğrenildi. Daha önce hükümetle varılan mutabakatta belediyelerin kendi memurlarıyla ayrı ayrı toplu sözleşme imzalaması öngörülmüştü. Yapılan değişiklikle halen 430 belediyenin 65 bin memurla yaptığı "sosyal denge tazminatı" sözleşmelerinin de boşa düşmesinden kaygı duyuluyor. Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay, kazanılmış haklardan geriye gidişin olamayacağını, memurların hakkını kaybetmesine kendilerinin de siyasilerin de göz yummayacağını söyledi.
 
En yüksek memur maaşı 3 bin 583 lira
 
Bakanlar Kurulu, memur maaş katsayılarını yeniden belirledi. Karara göre, KİT'lerde sözleşmeli olarak çalışan personelin 3 bin 382 lira olan ücret tavanı 3 bin 473 lira olacak. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 4-B kapsamında çalışanların ücret tavanı 2 bin 999 liradan, 3 bin 79 liraya yükseltildi. En yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarının aylık sözleşme ücreti de 3 bin 583 lira olarak belirlendi....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA