• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memur grev yaptı, olan yine vatandaşa oldu
26 Kasım 2009 Perşembe 09:59

Memur grev yaptı, olan yine vatandaşa oldu

KESK ve Kamu-Sen üyesi yaklaşık 1.5 milyon memur uyarı grevi yaptı
Memur konfederasyonlarınca Uyarı Grevi olarak adlandırılan iş bırakma eylemi dün Türkiye’yi kilitledi. Tren istasyonlarında binlerce yolcu saatlerce beklemek zorunda kaldı. Vergi daireleri çalışmadı. Öğretmenler derse girmedi. Hastaneler acil servis dışında çalışmadı. KESK ve Türkiye Kamu-Sen’in çağrısıyla yapılan 5 memur konfederasyonuna bağlı yaklaşık 2.5 milyon memurun uyarı grevinde memur konfederasyonlarının temel talebini, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi ve toplu pazarlığın altyapısının kurulması oluşturuyor.

EYLEME CHP’DEN TAM DESTEK

Dün geceden itibaren başlayan grev özellikle trenlerle yolculuk etmek isteyenleri vurdu. Türkiye’nin her bölgesindeki istasyonlarda binlerce kişi saatlerce mahsur kaldı. Eskişehir’de, trenlerin bekletilmesine tepki gösteren yolcular, tartıştıkları DDY yetkililerinden daha fazla ücret için iş bırakan makinistlerin yaklaşık 2 bin TL aylıkla çalıştığını öğrenince çılgına döndü. Hükümeti ve memur zamlarını protesto ederek uyarı grevine giden ve iş bırakan Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Abdi İpekçi parkında toplandı. Konfederasyon üyelerine, CHP, MHP, DSP’li bazı milletvekilleri, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, TESK, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı, Birleşik Emekliler Derneği yöneticileri destek verdi.

Çelik: Vatandaş mağdur oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ‘’Kamu çalışanlarının, vatandaşların günlük hayatlarını ıstıraba dönüştürme hakkına sahip olmadığını’’ söyledi. Çelik, dünkü grevi ise ‘çok masum bir hak arama eylemi olarak değerlendirmenin mümkün olmadığını vurguladı. Memurların, hükümete yönelik eleştiri ve sitemlerde de bulunabileceğini de kaydeden Çelik, şunları söyledi: “Trenleri durdurup, insanların yollarına devam etmelerini engellemek, sağlık kurumlarında vatandaşın sağlığının olumsuz etkilenmesi için bazı girişimlerde bulunmak, kamu sendikacılığı anlayışıyla bağdaşmaz. Açıkçası, eylem masum bir hak arama eylemi değil” diye konuştu.

DDY: Yolda kalanlar otobüsle gönderildi

Memurların uyarı grevi nedeniyle yollarda kalan vatandaşa Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (DDY) yardımcı oldu. DDY açıklamasında “Eskişehir ve Arifiye’de trenler durduruldu. 5 tren yolcusunun otobüs aktarması ile yapılması, diğer yolcu trenlerinin de seferlerine devamı sağlandı” denildi. DDY’den yapılan açıklamada “Trenlerimizde görevli makinistler ve diğer personelimiz olmasına rağmen, sendika temsilcileri tarafından eylem yapma gerekçesiyle yola devamları engellenmiştir. Yolcular, yolda durdurulmuşlardır. Bu yüzden yolcularımızın bir kısmının mağduriyetinin önlenmesi için 24 saat görev başında bulunarak, 5 tren yolcusunun seyahatlerinin otobüs aktarması ile yapılması diğer yolcu trenlerinin de seferlerine devamı sağlandı” denildi.

75’lik hamal Murtaza dede grevci memurları azarladı

Zonguldak’ta 75 yaşındaki hamal Murtaza Güneysu, grev yapan memur ve işçilere sert tepki gösterdi. 60 yıllık hamal, grevci işçilere “Hükümetin verdiği para yetmiyormuş. Nasıl yetmiyor? Onlara bin 500 lira, 2 bin lira para veriyor devlet. Bir de boş gezeni düşünseniz ya. İşsizler ne yapacak?” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Öte yandan 60 yıldır hamallık yapan 75 yaşındaki Murtaza Güneysu maaşlarını az bulduğu için işe gitmeme eylemi yapanlara sert tepki gösterdi. Güneysu “Hükümetten kimse bir şey beklemesin, çalışsın. Ben 75 yaşında, 7. kata buzdolabı çıkarıyorum. Anladın mı! Bu yaşta 7. kata buzdolabı çıkarıyorum. Hükümet versin biz yiyelim, yok öyle” diye konuştu. Hamal Murtaza dede, grevle ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: “Ne grevi be. Boş gezen, işsiz o kadar çok insan var. Benim 2 tane oğlum var, onlar da boş geziyor. Hatta üniversite mezunları bile boş geziyor. Memurlara bin 500 lira, 2 bin lira para veriyor devlet, bir de boş gezeni düşünseniz ya. İşsizler ne yapacak? Bakın ben 75 yaşında hamallık yapıyorum. Her şeyi devletten beklemeyin.”

Yolcular garda makinist kovaladı

Eskişehir’de grev mağduru yolcular, İstanbul’a gidebilmek için gara gelen başka bir trenin makinistini yakalayıp bir süre alıkoydu. Anadolu Ekspresi’ndeki bir grup yolcu istasyona gelen Ankara Ekspresi’nin makinisti Erol Sarı’yı peşinden koşarak yakaladı. Bu esnada, bir yolcunun “Makinisti yakalayın, kaçırmayın” diye bağırması dikkati çekti. Çevresini sardıkları Sarı’nın kolundan sıkı sıkı tutan yolcular “Buradan öteye gidiş yok” dedi. Bir süre sonra polisler, makinisti yolculardan kurtardı. Bu olay üzerine çevik kuvvet polisleri, gara gelen diğer trenlerin makinistleri önünde adeta etten duvar ördü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA