• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meksika’ya Konya’dan İspanyolca Mesnevi
13 Aralık 2009 Pazar 19:12

Meksika’ya Konya’dan İspanyolca Mesnevi

Başbakan Erdoğan, Meksika Devlet Başkanı Filipe Calderona İspanyolca Mesnevi hediye ettiği öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Başbakan Tayip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Meksika’da, Meksika Devlet Başkanı Filipe Calderon’a Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tercüme edilen, İspanyolca Mesnevi hediye ettiği öğrenildi.

 

Türkiye Meksika Parlamenterler arası dostluk grup başkanı  ve Konya Milletvekili Hasan Angı, Meksika gezisinin oldukça verimli geçtiğini, bundan sonraki süreçte Meksika ile çok önemli siyasi ve ekonomik işbirliğine gideceklerini ifade etti.

 

Meksika’nın Dünya’da 13. büyük ekonomiye sahip olduğunu söyleyen Angı  Meksika Devlet Başkanı Calderon’un Türkiye ile ilgili kanaatlerinin önemsenmesi gerektiğini belirterek ''Meksika ve Türkiye sahip oldukları nüfus, ekonomik ve liderlik nitelikleriyle uluslararası bir ağırlığa ve jeostratejik bir öneme sahip. Meksika ve Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir büyüklüğü de birbirine çok yakın. Meksika, Türkiye ve İspanya'nın 'Medeniyetler İttifakı' ortak çalışmasını destekliyor. Müslüman ve Batı kültürleri arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi çalışmalarını desteklemekte.” dedi.

 

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere bakıldığında, şu anda 450 milyon dolar dış ticaret hacminin olduğuna işaret eden Hasan Angı, ''Şu anda dünyanın 13 ve 17. büyük ekonomileri için gerçekten çok çok komik rakamlar. Bunun çok daha yukarılara çıkması gerektiğini ifade eden Angı; ''Dünyanın ekonomik ve siyasi bir çok meselelerini Türkiye ve Meksika olarak, birlikte müzakere etmek ve ona göre geleceği tasarlamakta ortak hareket edebiliriz” dedi.

2010 yılının Meksika açısından oldukça önemli olduğunu belirten Hasan Angı, “Meksika’nın bağımsızlığının 200. yılı ve 1910 yılında Osmanlı tarafından gönderilen saat kulesinin 100. yıldönümü. Gelecek yıl Meksika ile ilişkilerimiz çok daha ileri gidecektir”

 

İkili görüşmelerde Başbakan Erdoğan’ın Meksika Devlet Başkanı Calderon’a Konya’dan götürdükleri İspanyolca Mesnevi hediye ettiğini söyleyen Hasan Angı, Konya açısından Mesnevi’nin dünyanın dört tarafından ilgiyle takip ediliyor olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA