• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meksika ile de vizeler kalkıyor
11 Aralık 2009 Cuma 14:45

Meksika ile de vizeler kalkıyor

ABD ve Meksika'ya yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayan Başbakan Erdoğan yurda döndü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Meksika'ya yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayarak özel ''ANA'' uçağı ile saat 13.30'da yurda döndü.

Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'nda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Ankara Valisi Kemal Önal ile öteki ilgililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ve milletvekilleri de yurda döndü.

Başbakan Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapıyor. Canlı yayın izlemek için tıklayınız...

Başbakan Erdoğan: "Şu ana kadar iki işçimizin cesedine ulaşıldı. Bugün ikindi namazında cenazeleri kaldırılacak şu anda adli tıbba sevk edilmiş durumdalar.

Şu ana kadar gelen olumlu bir haber yok. Burada milletçe başımız sağolsun. Ailelerine yakınlarına tüm mesai arkadaşlarına sabırlardilerken, tüm hayatını kaybeden kardeşlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum.

OBAMA İLE TÜRKİYE VE ABD'NİN ORTAK GÜNDEMLERİNİ ELE ALDIK

Beraberimdeki heyetle önce ABD ve ardından da Meksika'ya yaptığım ziyaretleri tamamlayarak ülkemize dönmüş bulunuyorum.

Obama'nın davetlisi olarak 6-8 Aralık'ta gerçekleştirdiğim bu ziyarette yaptığım görüşmelerde Türkiye ve ABD ilişkilerinin özellikle bu ilişkilerle birlikte şu ana kadar attığımız adımlarda iki ülkenin ortak gündemini meşgul eden konuları ele aldık. Irak, Afganistan, Balkanlar, Doğu Akdeniz, Kıbrıs Türkiye - Ermenistan normalizasyon süreci, terörizmle mücadele çalışmaları ve enerji arz güvenliği olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduk.

OBAMA İLE MODEL İŞBİRLİĞİ SÜRECİNİ KONUŞTUK

ABD Kongresi'nin önde gelen isimleri ile bir araya geldim. Türk ABD dernekleri asamilesini kabul ederek onların oradaki çalışmalarını değerlendirdik. ABD medyasından bazıları ile mülakatlarımız oldu. Türkiye ABD ilişkilerinin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesinin her iki ülkenin ortak arzusu olduğu bir kez daha teyit edilmiş oldu. Bu çalışmaları Nisan 2009'da Obama'nın Türkiye'ye yaptığı ziyarette söylediği gibi model işbirliği noktasında bir süreci başlatalım. Bu konuları değerlendirdik ve bizim tarafımızdan Sayın Ali Babacan ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan beyi görevlendirdik. İlk görüşmeyi de o gün yaptılar.

Gerek ekonomik ilişkilerde, bilimde sanatta teknolojide ABD Türkiye arasında neler yapabiliriz bunları görüşme imkanı olacak ve ilk görüşmeden sonra bunları uygulama alanına sokma girişimnde bulunacağız.

MEKSİKA İLE İŞADAMLARINA VİZE KOLAYLIĞI KONUSUNDA ANLAŞTIK

8-10 Aralık 2009 tarilerinde Meksika ziyaretlerimiz diplomatik olarak 81 yıllık geçmiş olmasına rağmen üst düzey olarak şu ana kadar 3 ziyaret gerçekleşmiş. İlk ziyaret bundan on yıl önce olmuş. Bu ziyaretlerde iş adamları ile birlikte yapılan ziyaret geçen yıl ki ziyaretti ve bunu biraz daha hareketli hale getirelim istedik. Dünya ekonomisinde 13. sırada. Ekonomik ilişkilerde birbirimize yakın ülkeler olmamız hasebiyle de, G-20'de beraberiz, OECD'de beraberiz. Tüm konuları birlikte değerlendirebileceğimiz iki ülkeyiz. Benzer yanlarımız gerçekten çok. Uzaklık itibari ile sadece 14 saati bulan bir mesafede olan ülke.

Yatırımların teşviki noktasında da kendileriyle bunu paylaştım. Hükümetin rahatlaması hususunda bir sıkıntı vardı bunu senato ile paylaşmak sureti ile belki yardımcı olabiliriz dedik. Meksika'nın ileri gelen iş adamları ile bir arada olduk. Senatoyu oluşturan 5 siyasi partinin liderlerine ileterek müzakere ettik. Sayın Cumhurbaşkanın şahsımıza heyetimize gösterdiği ilgi ve alaka çok samimiydi. Organize suçlarla ilgilili konularda görüş alışverişinde bulunabiliriz dediler. İletişim noktasında bazı birikimleri var bu konuda Ulaştırma Bakanlığımızın yapacağı çalışmalar olabilir dedik. Şu anda zaten Peru ve Kolombiya Büyükelçiliğimizi açıyoruz ve bunlar ilk adımımız oluyor. Latin Amerika Zirvesine gözlemci olarak katılacağız. Sayın Cumhurbaşkanı bizi davetli olarak talep etti. Bu konuda orada hemen talimatı verdi.

İŞİN GERÇEK YÜZÜNÜ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

ABD'ye yaptığımız ziyaret esnasında milletçe bizleri gerçekten derin hüzne boğan Tokat Reşadiye'deki acı kayıplar olmuştur. Bu hain saldırıya ilişkin konuşmuştum ama yerli ve yabancı basının katıldığı toplantıda bunu söylemiştim ama güvenlik ve istihbarat birimlerimiz bu saldırının tetikçilerinin yardım ve yataklık yapanlarının her kim olursa olsun tümünü ortaya çıkartacaklardır. İlk anda bunu kim yapmıştır kim etmiştir bunun üzerinde yapılan bazı değerlendirmeler vardı ama sonunda bu işi PKK üstlendi. Bu da bir strateji olabilir. Bu çalışmalarla ilgili güvenlik güçlerimiz bütün bunlara rağmen işin gerçek yüzünü de ortaya çıkarabilmek için çalışmalar devam ediylor ve bugünde Genelkurmay Başkanlığı'mız ayrıca haftalık basın açıklamasında ilgili konuyla açıklamayı yapmış bulunuyorlar. Bundan sonraki süreçte de o bölgelerdeki hassasiyetleri de arttırmak üzere devam edeceklerini belirtmek istiyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA