• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meke Gölü köpürdü
03 Aralık 2010 Cuma 12:39

Meke Gölü köpürdü

Çevre kirliliği sonucu Meke Gölü yüzeyinde köpükler oluştu.İşte Meke Gölü'nün son hali.. (Video haber)

Dünya'nın Nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü, küresel ısınma ve yeraltı sularının çekilmesinden dolayı kurumaya yüz tutarken, çevrede piknik yapanlardan ve gölü gezmeye gelenlerden kaynaklanan kirlilikten dolayı, suyu köpürmeye başladı. Gölün kıyı şeridini köpük kapladı. Adacıklar oluşan gölün tabanı da çamurlaşırken, tuz kristalleri ve kırmızı bir renk oluştu.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güler Göçmez, göldeki kirlenmeden dolayı köpüklenmenin oluştuğunu belirtti. Meke Gölü'nün 5 milyon yıl önce volkonik patlamalar sonucu oluşuğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Güler Göçmez, "İlk patlama ile göl alanı, ikinci patlama ile gölün içindeki volkanik tepe oluşmuş. Yer altı ve yüzey sularının birikmesi ile göl oluşmuş. Ancak son yıllarda küresel ısınma ve değişen iklim şartları nedeniyle Meke Gölü, beslenenemekte. Yer altı suları çekilmekte ve suyu besleyen Kaynaklar kurumakta. Bölgede yağışın az olması ve buharlaşmanın da yüzde 100'ün üzerine çıkması nedeniyle göl beslenememekte. Gölün su seviyesi azalmaktadır." dedi.

İNSANLAR DA ZARAR VERİYOR


Doğa şartlarının yanısıra isanların da Meke Gölü'ne zarar verdiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Güler Göçmez, "Meke Gölü, bakanlık tarafından koruma altına alınmasına rağmen şu an da yapılan herhangi bir önlem yok. İnsanlar rahatlıkla gölün kenarına kadar girip etrafında gezebiliyor. Çevrede piknik yapıyorlar ve çöp atıyorlar. Çevresel kirlilik faktörü hat safhalara ulaştı. Bu da Meke Tuzlası'nı olumsuz yönde etkiliyor. Biran önce giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmalı ve kirletilmemelidir." diye konuştu.

KÖPÜKLER KİRLİLİKTEN

Son zamanlarda gölün çevresinde oluşan köpükleri kirliliğe bağlayan Güler Göçmez, şunları söyledi:

"Meke Gölü'nün jeolojik yapısı ve suyun kimyasını düşündüğümüz zaman böyle bir köpüklenme oluşmaz. Bu kirliliğe bağlı olan bir sorun. Göldeki renk değişimi de bunu göstermektedir. Mutlaka gölün çevresinde kirletici unsurların ortadan kaldırılması gerekiyor. Yine göl çevresindeki giriş çıkışlar kontrol altına alınmalı ve en azından bir bekçi konulmalı. Bölgeye çöplerin atılmaması ve piknik alanlalarının oluşturulmaması lazım. Jeolojik doğal yapıyı bozmamak için gölü biran önce koruma altına almalı. Meke Gölü Nazar Boncuğu olarak değerlendirildiği dönemde tamamı suyla doluydu. Ama son yıllarda şartların değişmesi ile gölün bır kısmında su bulunuyor. Şartlar böyle giderse göl kuruma ile karşı karşıya kalacak. Birde dış etkenlere karşı önlem alınmazsa Meke Gölü, meke çöplüğü haline dönüşecek ve bir doğa harikası mahvedilmiş olacak."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA