• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmetçik Yerine Mehmet Bey Kredisi
18 Kasım 2011 Cuma 12:36

'Mehmetçik' Yerine 'Mehmet Bey' Kredisi

Bankalar, halk arasında Mehmetçik yerine 'Mehmet Bey' olarak da anılan bedelli askerler için kampanya ve reklam hazırlıklarına başladı
Türkiye'nin yeni gündemi bedelli askerlik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı 'Bedelli askerliği önümüzdeki hafta yasalaştıracağız' açıklaması, bedelli haberi bekleyenleri heyecanlandırdı. Türkiye'de 15 ay askerlik yerine bir bedel ödemek isteyen ciddi bir kitle var. Sadece zenginler değil, belli bir işte çalışan ortadüzey geliri olanlar da bu imkandan faydalanmak istiyor. Bu da bankalar için yeni bir kredi, yeni bir bankacılık ürününün kapısını açıyor.

400 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Şu an 30 yaş sınırının üzerinde 400 bin kişi askerliğini yapmamış durumda.

Böyle bir durumda imkanı olan herkes bedelliden faydalanırsa, devletin kasasına da 4 milyar euro gibi bir miktarın girmesi bekleniyor. Bu durum ise Avrupa'daki krizle birlikte fonlama sıkıntısı çeken bankalar için de önemli bir kaynak olacak.

Yapılan istatistiklere göre bundan önceki bedelli dönemlerinde, para verip 28 gün askerlik yapanların oranı yüzde 20'yi geçmemiş. 400 bin kişinen yüzde 20'si ise 80 bin kişiye denk geliyor. 80 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanması durumunda Türkiye bütçesine 2.5 milyar liraya yakın bir para giriyor.

Bilindiği gibi TSK, er, erbaş ve yedek subaylar için aylık 'asker maaşı' ödüyor. Ayrıca bedelli kapsamına giren ve askerliğini yapmamış 30 yaş üstü kişilerin büyük bölümünün iş sahibi olduğu ve yanlarında işçi çalıştırdığı düşünülürse, ödenen sigorta primleri ve maaşlar dikkate alındığında büyük bir çarpana işaret ediyor. 2,5 milyar liralık gelir beklentisi ışığında, çarpan etkisine bağlı olarak, bedellinin ülke ekonomisine 5 milyar liranın üzerinde bir kaynak yaratacağı hesaplanıyor.

KREDİ VE REKLAM KAMPANYALARI HAZIRLANIYOR


Bedelli askerlikle ilgili Başbakan Erdoğan'ın 'Hayırlı olsun' açıklaması, gözleri bir taraftan da bankalara çevirdi. Bankalar cephesinde katılım bankalara hariç hemen hemen tüm bankalar hummalı bir planlama çalışması yapıyor... Birçoğunun çalışmaları sonlandırmak üzere olduğu ve yasanın çıkmasının ardından yoğun bir şekilde çalışmalara başlayacağı belirtiliyor.

AKŞAM'a konuşan bir banka yetkilisi 'Kredi kampanyasıyla ilgili özel bir çalışma yürütüyoruz. Reklam ajansımızla da görüştük. Uygun olanaklarla bir kredi paketi hazırlıyoruz' dedi. Akbank ve ING Bank, gelişmeleri enine boyuna incelediklerini söylerken, İş Bankası, 'Şu an hazırda bir 'bedelli kredisi' ürünleri bulunmadığını' açıkladı. Konu üzerinde ciddi bir çalışma yürüten banka, 'Yasanın Meclis'ten geçmesiyle beraber çalışmalara son şeklini verip kamuoyuyla paylaşmayı planlıyor
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA