• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Görmezden önemli mesajlar
29 Ağustos 2011 Pazartesi 20:55

Mehmet Görmez'den önemli mesajlar

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Bayramlar aynı dinin, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlardır'
Görmez, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, yeni bir bayramı daha milletçe huzur ve mutluluk içinde idrak etmenin bahtiyarlığının yaşandığını belirtti.

Görmez, şunları kaydetti:

''Umuyor ve diliyoruz ki 11 ayın sultanı olan ramazan kulluğumuzu onaran değer ve yükümlülükleriyle, kendimize çeki düzen vermemizi sağlayan ilkeleriyle, bizleri yeniden biçimlendiren ahlak ve fazilet ölçüleriyle, yeniden canlandırdığımız dostluk, kardeşlik ve komşuluk ilişkileriyle, Somali'de yaşanan açlık felaketine karşı milletçe başlattığımız yardım seferberliğiyle hiç şüphesiz son derece verimli bir ay olmuştur.

Aslında Ramazan, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz dostlarımızı, selamı sabahı kestiğimiz komşu ve akrabalarımızı, ellerinden tutmadığımız fakir ve fukarayı yeni bir ahlak ve disiplin çerçevesinde görüp gözetmeyi, onların sevinçlerine olduğu kadar kederlerine de ortak olmayı bize öğretmiş olmalıdır.

Bu nedenle Ramazan ayı kulluk idrakini artırmak ve Allah'a kul, resulüne ümmet olmak açısından son derece öğretici ve geliştirici bir ay olmuştur. Kutladığımız bayram, gerçekte sabırla, zikir ve niyazla sürdürülen bir aydan kazanılan ecir ve sevabın sevincidir.''

Bayramların aynı dinin, inancın neşesinde insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlar olduğunu kaydeden Görmez, bayramların milletçe iman kardeşliğinin tezahür sahneleri, inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleri olduğunu bildirdi.

Bayram sevincini, coşkusu ve muştusunun gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, ülkelerden ülkelere taşınmasını isteyen Mehmet Görmez, şöyle devam etti:

''Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımızı bayramın coşkusuyla tanıştıralım. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım. Yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin tebessümüyle bayramlarımızı aydınlatalım. Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım. Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim. Başta Somali'deki kardeşlerimiz olmak üzere zorda ve darda olan bütün kardeşlerimize dua edelim.

Müslümanlar dünyanın her yerinde Allah'a kul habibine ümmet olmanın idraki içinde asırlarca ertelenmiş sorunlarını çözmek için kendi sınırlarını zorlamakta, sayısız sınav ve imtihanlardan geçerek kendilerini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. İç savaşlar, mezhep çatışmaları, siyasal kibrin ürettiği gerilimler karşısında Ramazan Bayramı'nın barış ve esenlik çağrısının tüm insanlığa ulaşması en büyük temennimizdir.

Bu duygular içinde vatandaşlarımızın, yurt dışındaki kardeşlerimizin ve tüm İslam aleminin mübarek ramazan bayramlarını kutluyor, bu bayramın topyekun insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan diliyorum.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA