• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Görmez proje hakkında konuştu
01 Ağustos 2011 Pazartesi 22:02

Mehmet Görmez proje hakkında konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dünyasının merakla beklediği Konulu Hadis Projesi ile ilgili konuştu.
Projenin kamuoyunun ilk defa göreceği örneklerini de Hürriyet'le paylaşan Görmez, “Konulu Hadis Projesi, okurla ne zaman buluşacak?” sorusuna, “Önce az sayıda geçici bir baskı yapmayı düşünüyoruz. Türkiye'den ve İslam dünyasından başka branşlardan bilginlerin katkı ve eleştirilerini aldıktan sonra seri baskıya geçmiş olacağız. Daha sonra da Allah izin verirse başka dillere çeviri çalışmalarımız devam edecek” yanıtını verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 4 yıldır sürdürdüğü çalışma kapsamında düzenlenen hadislerin, kitapta hangi şekilde yer alacağıyla ilgili örnekler şöyle:

1- Özel hayatın mahremiyeti esastır

EBÛ Hüreyre'nin anlattığına göre, Resûl-i Ekrem bir gün evindeyken bir adam gelip gizlice evin içini gözetledi. Bunu fark eden Hz. Peygamber son derece hiddetlendi. Öyle ki, saçlarını taramakta kullandığı elindeki demir mil ile adamın üzerine yürümüş, adam da dönüp kaçmıştı. (Buharî, Diyat, 23, no: 6900) Bir hadisinde “Hiç kimsenin izinsiz olarak bir başkasının evinin içine bakması helal değildir. Eğer bakarsa (eve) girmiş demektir...” (T357 Tirmizî, Salat, 148, no: 357) buyuran Efendimiz, kapı yerine perdenin kullanıldığı bir dönemde, birini ziyarete gittiğinde kapının tam karşısında değil de sağ veya sol kenarında durur, selam vererek girmek için izin isterdi. (Ebû Davûd, Edeb, 127-128, no: 5186)

2- Evlilikte hanımların da fikri alınmalıdır

GENÇ bir kız, bir sıkıntısını dile getirmek üzere Resûlullah'a gitti. Kendisini karşılayan Hz. Âişe'ye, “Babam kendi itibarı için, istemediğim halde beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi” diyerek dert yandı. Müminlerin annesi “Peygamber (sav) gelinceye kadar otur bakalım” dedi. Efendimiz (sav) gelince, Hz. Âişe genç kızın durumunu anlattı. Sevgili Peygamberimiz de kızın babasına haber göndererek gelmesini istedi. Bunun üzerine genç kız, Allah'ın Elçisi'ne, “Ey Allah'ın Resûlü! Aslında babamın yaptığı işi onaylamıştım. Ancak (nikah konusunda) kadınların da söz hakkının olup olmadığını öğrenmek istedim” dedi. (Nesaî, Nikah, 36, no: 3271)

3- Kadın kocasının şiddetine katlanmak zorunda değildir

Hz. Peygamberin hatîbi ve aynı zamanda sert tabiatlı bir sahabi olan Sabit b. Kays bir gün öfkesine yenik düştü ve eşiyle girdiği bir tartışmada onu dövmüştü. Dayak yüzünden gönlü kırılan ve canı yanan kadıncağızın bir de kolu kırılmıştı. Abdullah b. Übeyy'in kızı olan Cemile isimli bu hanım, yaşadığı olayı gizlemeyerek derdini erkek kardeşiyle paylaştı. Evliliğini böylesine eziyetli şartlarda sürdürmek istemiyordu. Duruma müdahale edilmesi gerektiğini düşünen kardeşi derhal Rasulullah'a gelerek şikayette bulundu. Hatta kendisi de Hz. Peygambere gelerek artık Sabit'e tahammülü kalmadığını söylemişti (Buhari, Talak, 12, no: 5275). Bunun üzerine Allah Rasulü, Sabit'e haber göndererek onu yanına çağırttı. “Eşinden alman gereken muhalaa bedelini (kocasından ayrılma talebi karşılığı ödeyeceği parayı) al ve onu serbest bırak” buyurdu. Sabit “peki” diyerek kabul etti. Rasulullah, Cemile'ye bir hayız süresi beklemesini ve sonra ailesinin yanına dönmesini emretti. ( Nesaî, Talak, 53, no: 3527)

4- Mümin her durumda nezaketielden bırakmamalı

BİR gün Medine'deki bir grup Yahudi, Hz. Peygamber'in yanına geldi. Bilinen selamlama cümlesi olan, “es-Selamü aleyküm” ifadesini basit bir kelime oyunuyla değiştirmek suretiyle “es-Samü aleyküm” (Ölüm üzerinize olsun!) diyerek Hz. Peygamber'e karşı büyük bir kabalık örneği sergilediler. O esnada orada bulunan müminlerin annesi Hz. Âişe, Yahudilerin bu kabalıkları karşısında kendini tutamadı ve onlara, “Allah'ın laneti ve gazabı da sizin üzerinize olsun!” diyerek karşılık verdi. Bunun üzerine Şefkat ve Merhamet Elçisi (sav) eşine hitaben, “Sakin ol ey Âişe! Kibar ve nazik olmalı, kaba davranmaktan ve çirkin konuşmaktan da sakınmalısın” buyurdu. (Buharî, Edeb, 38, no: 6030)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA