• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Baykana yeni görev
23 Ağustos 2011 Salı 13:49

Mehmet Baykan'a yeni görev

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykan, Spor Genel Müdürü oldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spor Genel Müdürlüğüne Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı ve TFF Amatörlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykan'ı atadı.  Bakan Kılıç daha önce Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığına Doç. Dr. Yusuf Tekin'i, Müsteşarlığa ise Doç. Dr. Hakan Hakyemez'i atamıştı.

MEHMET BAYKAN KİMDİR?

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 1 kız 1 erkek 2 çocuk babasıdır. 

Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Baykan hali hazırda Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütüyor. 
 
Spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başlayan Baykan, Konya Futbol İl Temsilciliği, Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığını yaptı. 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.

2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak göreve devam etti.

29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi.
Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı yaptı.

Mehmet Baykan’ın branş federasyonlarının özerkleşmesi çalışmaları ve geçtiğimiz dönem yarıda kalan spor kulüpleri kanunu çalışmalarına Bakanlık ve GSGM bazında katkıları olurken; Bisiklet, Tekvando, Halter gibi önemli federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA