• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Babaoğlu resmen KOPun başında
01 Kasım 2011 Salı 11:19

Mehmet Babaoğlu resmen KOP'un başında

Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi'nin bölgesel kalkınmayı sağlama yolunda kamu yatırımları başta olmak üzere planlama, koordinasyon
Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi'nin bölgesel kalkınmayı sağlama yolunda kamu yatırımları başta olmak üzere planlama, koordinasyon, izleme ve değerlendirme faaliyetlerini yürüteceği ''KOP Bölge Kalkınma İdaresi'' başkanı olarak Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu atandı.
     Uzun yıllar boyunca kamuoyunun yakından takip ettiği KOP Projesi'nin yeni kurulan başkanlık aracılığıyla yeni bir döneme girdiği, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini içine alan bölgede planlı bir şekilde kalkınmayı sağlayacağı açıklandı.
     KOP İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; ''Uzun yıllar boyunca Türk kamuoyunun yakından takip ettiği KOP Bölgesi'nde planlı bir şekilde bölgesel kalkınmayı sağlayacak KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP İdaresi) 8 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan 642 Sayılı kanun hükmünde kararname ile Konya ili merkezli olarak kurulmuştur. 17 Ağustos 2011 tarihinde yayımlanan 649 sayılı kanun hükmünde kararname ile İdare'nin işleyişine ilişkin esaslar yeniden düzenlenmiştir'' ifadelerine yer verildi.
     ''Dışişleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun 17 Eylül 2011'de kamuoyuyla paylaştığı şekilde Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz'ın önerisiyle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından KOP İdaresi Başkanı olarak Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu atanmıştır'' denilen açıklamada, Babaoğlu'nun 28 Ekim 2011 tarihinde resmen görevine başladığı vurgulandı.
     Kalkınma Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan KOP İdaresi görev alanının Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinin 61 bin kilometrekarelik kırsal ve kentsel tüm alanlarını kapsadığı belirtilen açıklamada, bu illerde bölgesel kalkınmayı sağlama yolunda kamu yatırımları başta olmak üzere planlama, koordinasyon, izleme ve değerlendirme faaliyetlerini yürütecek olan KOP İdaresinin kuruluş çalışmalarının ivedilikle başlatıldığı, bu yılın sonuna kadar kurumsallaşma sürecinin tamamlanacağı bildirildi.
     Açıklamada ayrıca, KOP Bölgesi'nin bölge içi ve Türkiye'deki diğer bölgelerle gelişmişlik farklarını ortadan kaldırma yolunda hizmet edecek KOP İdaresi'nin, 2012 yılının ilk yarısında tarım ve kırsal kalkınma yanında ilgili diğer sektörleri de kapsayacak şekilde bölgedeki tüm kesimlerin görüşlerinin alınacağı ve tabana yayılan bir KOP Eylem Planı hazırlanarak Kalkınma Bakanlığı'na sunulacağı, bu planın da bölgeyi 2023 yılı ve ötesine hazırlayarak, rekabetçi bir cazibe merkezi haline getireceği belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA