• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Akifin kemikleri sızlayacak
02 Aralık 2010 Perşembe 13:40

Mehmet Akif'in kemikleri sızlayacak

İstikal Marşı'yla ilgili büyük skandal!
Bir Alman şirket İstiklal Marşı içinkendilerine telif ödenmesini istedi... Bakanlar Kurulu da Milli Marşıkamulaştırmaya karar verdi.. İlginç olayın ayrıntılarını Akif Beki,Radikal Gazetesi'ndeki köşesinde yazdı.

İşte o yazı:

Bir Alman şirket, 'İstiklal Marşı için bana telif ödeyin' der mi? Dedi bile. Bakanlar Kurulu şimdi Milli Marşı kamulaştırıyor.

Bir Alman meslek birliğinin uyanıklığıyla ortaya çıkmış gerçek. Millimarşımızın büyük bir açığı yakalanmış. Meğer telif hakları hiçbir zamankamulaştırılmamış İstiklal Marşı'nın. Yasal hak sahipleri; okuyan,söyleyen, yayımlayan herkesten, her törenden, her radyo ve TV'den telifücreti talep edebiliyormuş. Bugüne kadar gören, fark eden olmamasınahayret!

Şeytanın aklına gelmeyecek bir cinlik işte. GEMA adlıbirlik, Almanya'daki bir 23 Nisan kutlamasında milli marşımızı çalanTürk okulundan telif bedeli istemiş. Kim düşünebilirdi!

Meslekbirliklerinin işi hangi raddeye vardırdıklarını göstermesi bakımından da ayrıca ibretlik bir örnek. Geçeni bir, geçmeyeni iki akçe haracakesmek, hatta Boğaz Köprüsü'nü satışa çıkarmak bile daha masum kalırbunun yanında. Telif avcılığı, çığırından çıkmış çoktan. Alman meslekbirliği GEMA'nın yaptığı, bir tür kanuni haydutluk.

TÜRK OKULUNDA ŞOK
Yazışmalar, itirazlar, olurdu olmazdı derken bizim Kültür Bakanlığı'na intikalettirilmiş konu. İşte orada şafak atmış. Telif hakları yasasındaherhangi bir istisna hükmü getirilmediği için, milli marşımızınkorumasız olduğu anlaşılmış.

Olayın vuku tarihi, 2007.Almanya'daki 23 Nisan töreninde kullanılan diğer müziklerle birlikteİstiklal Marşı için de telif takibi başlatmış GEMA. Hâlâ işin peşinibırakmış değil. Bakanlığın okul tarafından haberdar edilip duruma elkoyması geçen haziran sonlarını buluyor. Telif Hakları Ve Sinema GenelMüdürlüğü, en son 8 Kasım tarihli bir yazıyla GEMA'yı durdurmayaçalışmış. Niteliği gereği İstiklal Marşı'nın meslek birlikleritarafından repertuvar kapsamına alınamayacağını hatırlatmış.

Amabir hak sahibinin müracaatıyla harekete geçilmişse, o başka. GEMA kiminadına oradaki Türk okulunun yakasına yapışmış olabilir? Okuldan,GEMA'nın arkasında bir hak sahibi varsa kimliğinin bildirilmesi istenmiş bu yüzden.

KANUNİ KORUMA SÜRELERİ
Fikir veSanat Eserleri Kanunu'na göre, koruma süresi eser sahibinin ölümündenitibaren 70 yıl. İstiklal Marşı'nın eser sahiplerinden Mehmet AkifErsoy'un vefatı ise 1936. Yani onun telif hakları açısından süre dolmuş. Ancak Zeki Üngör'ü 1958'de kaybettik. Üzerinden 70 yıl geçmediği içinhakları zamanaşımına uğramamış daha.

Olmaz ama olur davarislerinin GEMA ile çalışan yerli bir meslek birliğine başvurusuortaya çıkarsa, kıyamet o zaman kopacak. İstiklal Marşı'nın okunduğu her okul, her ekran, her stat, her tören için telif bedeli ödenmek zorundakalınacak. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, bir yandan GEMA'ylauğraşırken, bir yandan da bu ihtimalin önüne geçmeye çalışıyor.

BAKANLAR KURULU KARARI
Açığı kapatmak için yasal düzenlemeye istisna koyan bir taslak hazırlamışlar. Haftaya sevk edilecek kabineye. Onaylanırsa, Bakanlar Kurulu Kararı'yla İstiklal Marşı'nın telif hakları kamulaştırılmış olacak. Üç maddeliktaslakta, hiçbir özel ya da tüzelkişi veya birlik tarafından İstiklalMarşı'nın çoğaltılması, yayılması, temsili ve işaret, ses veya görüntünakline yarayan araçlarla umuma iletimi karşılığında bedel talepedilemeyeceği belirtiliyor.

Gecikmiş de olsa önemli bir adım. Meslek birlikleriyle devlet dahi başa çıkamazdı yoksa.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA