• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Akif, Konyada anıldı
28 Aralık 2013 Cumartesi 17:32

Mehmet Akif, Konya'da anıldı

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 140., vefatının 77. yıldönümünde Konya Büyükşehir Belediyesi, Milli Türk Talebe Birliği Konya Şubesi, TYB Konya Şubesi ve Konya Aydınlar Ocağı ile birlikte “Mehmet Akif’i Anlayabilmek” isimli programla anıldı.
 İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 140., vefatının 77. yıldönümünde Konya Büyükşehir Belediyesi, Milli Türk Talebe Birliği Konya Şubesi, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Konya Aydınlar Ocağı ile birlikte “Mehmet Akif’i Anlayabilmek” isimli programla anıldı. 
 
Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda bir selamlama konuşması yapan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Akif’in bütün şiirlerinde bir ruh olduğunu söyledi.
 
Konuşmanın ardından oturum başkanlığını Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı “Mehmet Akif’i Anlayabilmek” isimli panele geçildi. Prof. Dr. Aydın, Akif’in tüm Müslümanların, ümmetin şairi olduğunu belirterek, İstiklal Marşı’nın da bütün bir topluma, bütün İslam alemine hitap ettiğini dile getirdi. Araştırmacı Yazar Mehmet Çetin de, Mehmet Akif’in genellikle Milli Şair olarak anıldığını hatırlatarak, “Bana göre bu, Akif için doğru ama eksik bir nitelemedir. Akif sadece milli bir şair değil, evrensel bir şairdir. Yeryüzünde zulme, haksızlığa uğramış, acı çeken, yaralı, sömürülmüş, hayatları ellerinden alınmış ne kadar ülke, toplum varsa Akif onların da şairidir” diye konuştu. Mehmet Akif Ersoy’un örnek bir insan, adam gibi adam olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise, “Adam adamın gölgesinde yetişir. Gerçekten de Akif, iyi adamların gölgesinde yetişmiş büyük bir zat. Onun manevi gölgesinde milyonlarca genç yetişecek” dedi.
 
DAVA VE İDEAL ADAMI
Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise, Mehmet Akif gibi dava adamları için önce dava ve idealin geldiğini, onun dışında her şeyin ihmal edildiğini söyledi. Çocuklarıyla fırsat buldukça ilgilenmeye çalışan Mehmet Akif’in, içinde bulunduğu şartlar gereği, babasının kendisine öğretmenlik yaptığı gibi çocuklarına fazla vakit ayıramadığını vurguladı. Konuşmalarından ardından konuşmacılara ve programa katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi.
 
Öte yandan, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Abide Şahsiyetler programları kapsamında Ankara Tacettin Dergahı’nda da Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. Programda Konya Selçuklu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri İstiklal Marşı'nın yazıldığı Taceddin Dergahı’nı ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’ni ziyaret ettiler. Öğrenciler, Estergon Kalesi’nde de Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini aruz vezni ölçüsünde okudular.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA