• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Akif Ersoy Karatayda anıldı
27 Aralık 2011 Salı 14:54

Mehmet Akif Ersoy Karatay'da anıldı

Karatay Kent Konseyi tarafından organize edilen program çerçevesinde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ölüm yıl dönümünde anıldı.

Karatay Kent Konseyi tarafından organize edilen program çerçevesinde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ölüm yıl dönümünde anıldı. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled salonunda “Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele Hayatı ve Aydın Duruşu” konulu konferans, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı tarafından verildi.

Çoğunlukta öğrencilerin katıldığı konferansa Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sabit Çalık, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Karatay Kent Konseyi Başkanı Ali Ergun, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, okul müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Konferans öncesi kısa bir teşekkür konuşması yapan Karatay Kent Konseyi Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ergun, kent konseyinin önemine değinerek böyle bir programı düzenlemekteki amaçlarının Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını öğrencilerimizle paylaşmak ve yazarlarımızı öğrencilerle buluşturmak olduğunu söyledi.
Ardından söz alan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadeleci bir ruha sahip olduğunu ifade ederek, bu yönünü bizlere aktaran Doç.Dr.Caner Arabacı’ya teşekkür etti. Karatay Belediyesi olarak Kent Konseyinin yapmış olduğu tüm programların destekçisi olduklarını söyleyen Hançerli, kent konseyinin almış olduğu kararlar doğrultusunda özellikle eğitim noktasında ilçe genelinde her okula kütüphane kazandırıldığını ve çevre düzenlemelerinin yapıldığını dile getirdi.
Son olarak söz alan Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, devletlerin ve milletlerin tarihinde unutulmayan, devletin kaderinde rol oynayan önemli şahsiyetler olduğunu bunların birisinin de Mehmet Akif Ersoy olduğunu söyledi. Gençlerimize Mehmet Akif’in milli mücadelede ki ruhu ve onun gösterdiği hedefler doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılmasının Türkiye Cumhuriyeti devletinin sonsuza dek yaşamasında rol oynayacağını dile getiren Altıntaş, cenazesi bir avuç genç tarafından defnedilen Mehmet Akif Ersoy’un fikirlerini bugün, milyonlarca kişiyi ardından sürüklemektedir dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı’nın “Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele Hayatı ve Aydın Duruşu” konulu konferansına geçildi. Caner Arabacı konuşmasında 2011 yılının Akif yılı olduğunu söyleyerek; “Bu bir vefa duygusudur. Eğer siz vatanınıza hizmet edenleri, kültürünüze hizmet edenleri anmazsanız yarın hizmet edecek kimseyi bulamazsınız. Hele Mehmet Akif’i bu milletin çocukları çok anması gerekir” dedi. Şahsiyet, duruş, karakter ve dürüstlük itibariyle Mehmet Akif Ersoy’un bir model olduğunu dile getiren Caner Arabacı, kültürünü çok iyi özümseyen Akif’in haksızlığa ölse de tapmayacak bir karaktere sahip olduğunu ifade etti.

Konferansın sonunda Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş ve Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Doç. Dr. Caner Arabacı’ya teşekkür mahiyetinde plaket ve hediye takdim ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA