• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehir Vakfının hizmetleri takdir topluyor
07 Mayıs 2012 Pazartesi 16:53

Mehir Vakfı'nın hizmetleri takdir topluyor

Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, geçen yıl Van'da meydana gelen depremde hayatları alt üst olan 100 depremzede çiftin, Tunceli'de de 50 çifti evlendireceklerini açıkladı.

Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, geçen yıl Van'da meydana gelen depremde hayatları alt üst olan 100 depremzede çiftin, Tunceli'de de 50 çifti evlendireceklerini açıkladı.

Kurulduğu günden beri yaklaşık 9 bin 500 çifti evlendiren Mehir Vakfı, haftalık mütevelli heyet toplantısında Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı ve Eğitim Bir Sen Konya Şube Başkanı Latif  Selvi ile Zaman Gazetesi Konya Bölge Temsilcisi Şirin Kabakçı’yı misafir etti. Çok sayıda akademisyen ile mütevelli heyet üyesinin katıldığı toplantıda konuşan Başkan Mustafa Özdemir, vakfın kuruluş amaçları ile hizmetleri hakkında bilgi verdi. Başkan Özdemir, "Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen 18 - 40 yaş arası, 2 asgari ücretin altında gelire sahip olan çiftlerin nişan ve düğün organizasyonlarını yapıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 9 bin 500'ün üzerinde kişiye ulaştık. Bu yılki toplu düğün organizasyonlarımızla hedefimiz 10 binin üzerine çıkmaktır. Son dönemde Telafer'den de 120 çifte yönelik bir toplu düğün teklifi geldi. İnşaallah Dışişleri Bakanlığımız ve Meram Belediyemizle işbirliği yaparak bu projeyi de gerçekleştirmek istiyoruz. Vakıf olarak ayrıca ilmi faaliyetlere de önem veriyoruz" dedi.
Mehir Vakfı'nın hizmetlerini takdirle karşıladıklarını söyleyen Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı ve Eğitim Bir Sen Konya Şube Başkanı Latif  Selvi ise şöyle konuştu: "Mehir Vakfı, Türkiye'de örneği pek olmayan organizasyonlara imza atmaktadır. Bunun nedeni de genellikle yardımlaşma ve dayanışma adı altında kurulan derneklerin gıda ve giyim yardımlarına ağırlık vermelerinden kaynaklanmaktadır. Evlenemeyen gençleri evlendiren bu vakfımız, çalışmalarını Türkiye geneline ve hatta uluslar arası alana yaymıştır. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Çünkü aile mefhumu çok önemli; bunun önündeki en büyük engel de maddi imkansızlıklarla evlenemeyen gençlerin yaşadığı problemler. İşte bu noktada Mehir Vakfımız çok önemli bir amaca hizmet ediyor. Tebrik ediyorum."
Zaman Gazetesi Konya Bölge Temsilcisi Şirin Kabakçı, vakfın çalışmaları gazeteciliğe başladığı ilk günlerden beri takip ettiğini vurgulayarak, "İstanbul'da görev yaparken bu vakıf ile ilgili Konya'dan gelen haberleri çok iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışırdık. Çünkü bu vakfın hizmetlerinin çok geniş bir kitleye duyurulması gerekiyordu. Ayrıca bu hizmetlerin Konya ile sınırlı kalmasını da istemiyorduk. Şimdi görüyorum ki Mehir Vakfımız, hizmetlerini hem yurt içine hem de yurt dışına taşımış. Tebrik bizden, takdir Allah'tan" şeklinde konuştu.

 Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı da, Mehir Vakfı'nın yaptığı hizmetlerle hayırlı bir işe imza attığını belirterek, "Kurulduğu günden beri 10 bine yakın gencimizin düğün organizasyonunun yapılması ve evlenen çiftlerde boşanma oranının çok düşük olması takdire şayandır. Vakfımızla birlikte Telafer'de ortak bir düğün organizasyonu yapmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Telafer ile Meram'ın kardeş belediye olması için gerekli yazışmaları başlattık. Kardeş şehir protokolü imzalandıktan sonra bu tarz sosyal ve kültürel hizmetleri daha kolay yapabiliriz. Belediye olarak aile kavramının ayakta tutulması için önemli hizmetler gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimizde açtığımız Ana Baba okullarının dördüncüsünü başlatıyoruz. Bu seminerlere katılan vatandaşlarımıza  Prof. Dr. Cevat Akşit Hocamızın 'Mutlu Evlilik' kitabını hediye ediyoruz" diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA