• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medyada arkadaşına yamuk yapanlar
26 Şubat 2009 Perşembe 03:07

Medyada arkadaşına yamuk yapanlar

Umur Talu Medyada arkadaşlarına yamuk yapanların ipliğini pazara çıkardı;
 
Arkadaşlık iyidir
 
Ben böyle sıkı fıkı dostlukları anlamayacak kadar "yabani" olmalıyım.
1. (Artık çivisi çıkmış dinlemede) Görüldü ki, büyük medya grubu mali işleri başındaki adam ile grubu didikleyen Maliye'nin Gelir İdaresi başındaki adam (artık çivisi çıkmış konuşmada ne samimi!
Bu arkadaşlıklar nasıl kuruluyor acaba? Arkadaşlık siteleri aracılığıyla mı, hoş tesadüfle mi? Grubun amiral genel yayın yönetmeni de seneler önce bir bakanı fabrika işi için azarlarken böyle (yasadışı) dinlenmiş ama konuşma da kokmuştu.
İyi hatırlıyorum; arzusu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Haberleşme özgürlüğü" dolayısıyla, kayda alıp teşhir edenleri kınamasıydı. O zaman hem aynı grupta idim, hem de Cemiyet yönetiminde.
Yüzüne karşı demiştim ki; "Cemiyet hem yasadışı dinlemeyi, haberleşme özgürlüğü ihlalini kınar, hem de gazetecilik ilkeleri ihlalini, yani senin yaptığını. Ve gazetenizde bu kınamanın yalnız yarısını yayınlarsanız, bir daha kınanırsınız." Allah için tamamını yayınlamıştı. Hikâye az çok yine aynı; bakalım Cemiyet az çok aynı mı?
2. Dün iki yazar aynı anda birbirine mektup yazdı. Biri diğerini "Patrona başkalarını kovdurup oraya gelmeyi istemek"le suçluyor; diğeri de böyle bir niyeti olmadığını söylüyor.
Anlamadığım şu: Üçü de, iki ayrı gazeteden bu iki köşe yazarı ile birinin patronu daha iki gün önce hep birlikte fasıl yapıp şarkı söylemişti. Bu nasıl arkadaşlık!
3. Birbirine çok yakın iki yazardan biri Hürriyet'ten "kovulmuş", kitap yazmış, gazete ile davalık olmuş, "en yakın"ı bilinmen diğer yazar buna üzülmüş, kısmen tepki vermiş ama yazılarına devam etmişti. Kalana şimdi soruyorlar, "Siz kovulsaydınız arkadaşınız ne yapardı" diye.
Diyor ki, "Emin kılını bile kıpırdatmazdı. Umurunda bile olmazdı. Geçmiş olsun, olur böyle şeyler, der, bir daha da aramazdı. Yemin ederim böyle olurdu."
Buna "sıkı arkadaşlık" deniyor ya, ben şu tavrını da sevdim: "Yazılarından dolayı kim kovulmuş olsa, ben onun için de aynı tepkiyi verirdim Hürriyet'te".
Bunu en iyi, "yazılarından dolayı" kovulmuş Zeynep Atikkan takdir eder! Belki Mümtaz Soysal da

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA