• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medya aileyi bitiriyor
03 Kasım 2010 Çarşamba 18:33

Medya aileyi bitiriyor

Medyanın, kötü modelleri yücelttiğini ve sürekli lüks yaşama özendirdiğini vurgulayan Dr. Semin Güler, televizyon dizilerinin hiç biri Türk ailesini yansıtmadığını söyledi
Alaaddin Keykubat Konferans Salonu’nda gerçekleşen Bilgi İletişim Kültür Araştırma Derneği (BİLKAD) Salı Söyleşisi’nin bu haftaki konuğu Dr. Semin Güler’di. Dr. Güler, söyleşide ‘Medyada Aileyi Tehdit Eden Unsurlar’ı anlattı. Medyanın aile kavramını bitirme noktasına geldiğini anımsatan Dr. Güler, ailelerin medyadan kurtulmalarının gerektiğini söyledi.
 
Medyanın, kötü modelleri yücelttiğini, gelenek ve görenekleri unutturduğunu ve aile fertlerini bireyselleştirdiğini vurgulayan Dr. Güler, “Medya bunların yanında, cinselliği özgürleştiriyor. İnsanların zamanlarını boş yere harcamalarına ve üretimin azalmasına sebebiyet veriyor. Bu durumlar genel olarak düşünüldüğünde aile kavramı diye bir olgu kalmıyor. Gelenek ve göreneklerimizi bırakıp modernize adı altında toplumu yalnızlaştırıyor. Bu nedenlerle medya her şeyiyle aileleri tehdit ediyor” dedi.
 
TOPLUMU YOZLAŞTIRIYOR
 
Dünyadaki gelişmiş ülkelerin tek sorununu aile olgusunu nasıl yaşatmak olduğunu dile getiren Dr. Semin Güler, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) özellikle 2000 yılından sonra medyada yer alan dizi ve filmlere denetleme getirdi. Artık ABD’de yayınlanan diziler güçlü aileler yer alıyor. Aile kurumunun önemi vurgulanıyor ama artık orda aile diye bir şey yok. Türkiye’deki aileler de bitme noktasında. Geniş aile kurumumuz çok azaldı. Toplumda geniş aileleri görmek çok zor.
 
Çekirdek aileler de dağılmak üzere. Bu duruma neden olan tek durum medya ve onun verdikleri. Türkiye’de yayınlanan dizilerdeki aile olgusuna bakalım hangisi bizim ailelerimize benziyor. Dizilerde ayakkabı ile içeri giriliyor, yemeklerde içki var. Bunların hangisi bize benziyor? Hiçbiri benzemiyor ama bu şekilde ailelere emtialar veriliyor. Lüks yaşam görüntüleri sürekli veriliyor. İnsanlara alışveriş yapması ve yapay ihtiyaç oluşturmasına neden oluyor. Bu şekilde de toplum yozlaştırılıyor” diye konuştu.
 
‘KÖTÜ KARAKTERLERE ÖZENDİRİYOR’
 
İstanbul Emniyeti’nin yapmış olduğu bir araştırmada kapkaç ve hırsızlık yapan kişilerin paraları eğlence merkezlerinde harcadığının belirlendiğini aktaran Dr. Semin Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Medyada özelliklede televizyon görüntüleri gençlere olumsuz örnek oluşturuyor. Televizyondaki dizi ve magazin programları gençleri eğlenceye özendiriyor. Lise dizileri çekiliyor, diziye bakıyorsun bir ders yok her şey var ders işlenmiyor.
 
Öğrenciler sürekli eğlencede. Böyle bir durumda gençlerimizin nasıl başarılı olsun. Geçlere sorumluluk yerine her şey veriliyor. Önceleri olumsuz örnek olacak olaylar toplumda gizlenirdi. Şimdi medyada her türlü olumsuzluğu görmek mümkün. Gençler olumsuz, kötü karakterlere özendiriliyor. Bu konuda aile fertlerine ve yönetici kişilere ne sorumluluk düşüyorsa yapmaları gerekir. Toplumumuz bitmek üzere. Saygı, sevgi ve sorumluluk duyguları insanlarda kalmıyor. Herkes bireyselleşiyor.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA