• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medicana Konyada VHIT Dönemi
17 Eylül 2015 Perşembe 09:49

Medicana Konya'da VHIT Dönemi

Baş dönmesi şikayeti olanlar Özel Medicana Konya Hastanesi’nde VHIT (Video High Impulse Test) ile ciddi hastalıkların teşhisi erkenden konularak zamanında müdahale edilebiliyor.
Baş dönmesi bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Vücuttaki hastalığın erken teşhisinin konulması da bir o kadar önemli. Özel Medicana Konya Hastanesi de baş dönmesi şikayeti olanların denge merkezinde oluşan rahatsızlıklarda, denge merkezi ile göz hareketleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanılan yüksek çözünürlüklü kamera ile kayıtların yapılabildiği, hızlı, güvenilir, objektif ölçüm sağlayan VHIT teknolojisini bünyesine kattı.


Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bahri Gezgin, baş dönmesinin basit bir rahatsızlık olmadığının altını çizdi. Bünyelerine kattıkları yeni teknolojik ürünlerle hastalarına hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Bahri Gezgin, “Baş dönmesi dediğimiz zaman hastaları çok rahatsız eden, günlük aktiviteleri çok olumsuz etkileyen, hastaların çok sık hastaneye başvurmalarına neden olan bir rahatsızlık aslında. Baş dönmesini bir hastalık olarak değerlendirmemek lazım, hastalığın bir belirtisidir. Baş dönmesine neden olan birçok hastalık olabilmekte. Bu hastaların ayrı ayrı tanısını yapmak gerçekten zor. Bunun için çeşitli testler, çeşitli tahliller yapmaktayız. Bunların sonucunda hastalığın tanısın koymak için çeşitli denemelerde bulunmaktayız. Baş dönmesi için daha kesin tanı koydurucu, daha güvenilir ve daha hızlı sonuçlara ulaştırabilen bir test yöntemi. Bizim için ülkemizde de yeni yeni yaygınlaşmakta. Ama yeterli bir yaygın ortam oluşmuş değil. Bunu biz Özel Medicana Konya Hastanesi olarak temin ettik ve hastalarımızın hizmetine sunmuş durumdayız” dedi.
"5 DAKİKALIK BİR TESTLE SONUÇLARA ULAŞABİLMEKTEYİZ"
Hastane bünyesine kattıkları yeni teknolojik ürünü tanıtan Yrd. Doç. Dr. Gezgin, “Denge dediğimiz zaman, hastanın çevreyle ilgili uyumumuzun sağlandığı, vücudumuzun pozisyonunun belirlendiği ve vücudun buna karşı tepkiler verdiği durumdur aslında. Dengeyi sağlayan bazı organlarımız var. İç kulak dediğimiz denge merkezimiz, iç kulak yollarından beyin sapına ulaşan sinirler, beyin sapındaki denge çekirdekleri ve beyincik kısmı. Bunla bağlantılı olarak da göz ve kaslar tabi ki. Dengemiz ile birlikte bir problem oluştuğunda, bu denge merkezlerimiz uyarılır. Buna bağlı çeşitli kas reaksiyonları ortaya çıkar ya da gözlerde anormal hareketlilik durumları ortaya çıkmaktadır. Biz bunlar üzerinde yapılan testlerle dengeyi ve baş dönmesini nedenine yönelik sorunları saptamaya çalışıyoruz. VHIT dediğimiz test iç kulakla ilgili özel bir testtir. İç kulak ve beyin sapı arasındaki sinirler yoluyla test eden bunlarla ilgili patolojileri ortaya koyan hızlı güvenilir bir test yöntemidir. VHIT’in açık anlamı videoyla kayıt edilen, başın ani hareketlerinde gözün değerlendirildiği ve bunun kayıt altına alındığı bir test yöntemi. Uygulanması kolay, güvenilir, kısa sürede sonuca ulaştıran bir test sistemi. Test sistemimiz bir kamera sisteminden oluşmakta, hastanın oturduğu bir koltuk ve bilgisayarlı kayıt sistemimiz mevcut. Kamera yüksek çözünürlüklü olup hastanın gözüne odaklanır. Hastanın en ufak göz hareketlerini algılayabilmekte baş hareketleriyle arasındaki uyumsuzluğu test edebilmekte bunu ölçüsel değerlerle birlikte bize verebilmektedir. Şiddetli baş dönmesine neden olan hastalıkların tanısını koyabilmek için ortaya çıkan patolojiyi saptayabildiğimiz ve 5 dakikalık bir testle sonuçlara ulaşabilmekteyiz. Bu test haricinde yapılan birçok test var. Bu testler çok karmaşık sonuçlara ulaşabilmekte, çok zaman alabilmekte ve bizim ne sonuca ulaşmamızda bazı zorluklar ortaya koyabilmektedir. VHIT dediğimiz test bu yönden hem zaman kazandırıcı yönünden hem sağlıklı tanı koyulabilmesi ve hızlı olabilmesi açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Her bir baş hareketiyle tetiklediğimiz denge ve baş dönmesi durumu, tek tek her gözden alınan hareketlerin sonuca yansıması şeklinde değerlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA