• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEDAŞ elektrikçileri mağdur etti
21 Temmuz 2010 Çarşamba 13:15

MEDAŞ elektrikçileri mağdur etti

Konya Ticaret Odasının elektrik sektörü ile ilgili Meslek Komitesince hazırlanan raporda MEDAŞın özelleştirmesinden sonra yaptığı uygulamalarla sektörü mağdur ettiği belirtildi

Konya Ticaret Odası’nın elektrik sektörü ile ilgili Meslek Komitesince hazırlanan raporda MEDAŞ’ın özelleştirmesinden sonra yaptığı uygulamalarla sektörü mağdur ettiği belirtildi.

Elektrikçiler, Elektirik Malzemesi İmalatı, Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Veli Özbuğday, ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel girdisi olan elektrik enerjisinin elektrik sektörü ile birlikte kullanıcı tüm aboneleri ilgilendirdiğini belirterek, MEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından hizmetlerin aksadığını, adeta MEDAŞ’ın kimyasının bozulduğunu söyledi.

MEDAŞ’ın Konya dahil 6 il ile birlikte Türkiye’nin yüzde 10’nundan fazla bir alanda elektrik dağıtımı yaptığını belirten Özbuğday, “Ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel girdilerinden biri olan elektrik enerjisinin daha verimli kullanılması ve ülke ekonomisine katkısının artırılması adına özel şirketler tarafından verilmesi gerekmektedir. Fakat MEDAŞ’ın özelleştirilmesi sektör ve vatandaşlar için faydadan çok zarar getirmiştir. Özelleştirmenin ardından MEDAŞ’ın yapısı ve işlevi istenilen seviyeye gelmemiştir. Bu da MEDAŞ’ın başta yatırımlar olmak üzere tüm uygulamalarında sorun çıkarmaktadır. MEDAŞ sektör temsilcilerini dikkate almayarak keyfi uygulamalarda ısrar etmesi sektörü ve doğal olarak elektrik kullanıcısı tüm vatandaşlarımızı mağdur etmektedir” dedi.

MEDAŞ’ı alan özel dağıtım ve perakende satış hizmetleri veren ALCEN AŞ’nin yaklaşık 9 aydır faaliyet göstermesine rağmen yapısını ve işleyişini henüz tam olarak oturtamadığını ifade eden Özbuğday, “ALCEN AŞ’nin özelleştirmeyle birlikte MEDAŞ’taki personel sayısını azaltma uygulaması sorunun temelini oluşturmuştur. Mesleki deneyimi olan personellerin görevlerinden ayrılması MEDAŞ’ın hizmetlerinde yetersiz kalmasına yol açmıştır. Durumun yetkililerce bilinmesine rağmen yanlışa devam edilmesi diğer uygulamalarda da yanlışa zorlamaktadır. 2009 yılında 82 milyon TL yatırım bütçesi olan MEDAŞ özelleştirme ile birlikte yatırım bütçesini 2010 yılında 36 milyon TL’ye düşürmüştür. Bu tutum özelleştirmenin mantığına tamamen aykırı bir durumdur. Enerji Bakanlığı yatırım oranları gereğince MEDAŞ’ın 90 milyon TL’lik yatırım yapması gerekmektedir. MEDAŞ sadece yatırımlarda değil EPDK Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’ne de aykırı davranmakta ısrar etmektedir.

MEDAŞ’ın uygulamalarla ilgili yapacağı değişiklikleri gerekçeleriyle birlikte ilgili Odalara yazılı olarak bildirmesi, Odaların görüşlerinin alınması, Odaların da yeni düzenlemelerden haberdar edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA