• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten sema duyarlılığı
06 Şubat 2013 Çarşamba 12:51

Meclisten sema duyarlılığı

Konya İl Genel Meclisi, dünyanın ünlü şarap markalarından birinin İstanbulda gerçekleştirdiği tanıtım toplantısında, şarap ikramı eşliğinde sema gösterisi yapılmasına sert tepki gösterdi.
Konu ile ilgili gündem dışı söz alan Karatay İl Genel Meclisi Üyesi Erol Küçükbakırcı, “Edeb ya huu!” dedi.
 
İl Genel Meclisi’ne 2008 yılında 7 meclis üyesi ile birlikte “Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma Törenlerinde yapılan sema gösterilerinin gelişigüzel yer ve mekânlarda icra edilmesini önlemek, Hz. Mevlana’nın maneviyat duygusunu yerinde tadabilmek amacıyla törenlerin sadece Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde ehil kişiler tarafından icra edilmesini sağlamak, Geleneksel Mevlevilik Kültürünün Korunması ve Yaşatılması” amacıyla önerge verdiklerini hatırlatan Küçükbakırcı, bu konuda inceleme yapan komisyonun hazırladığı raporun ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildiğini belirtti. Küçükbakırcı, rapor üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay imzası ile Mevlevilik ve Semâ Törenleri Hakkında yayınlanan genelgede törenlerin uygun mekan ve şartlarda yapılacağının hüküm altına alındığını kaydetti. Buna rağmen genelgeye aykırı gösterilerin yapıldığına işaret eden Küçükbakırcı, son olarak ulusal basında da yer alan şarap firmasının şarap eşliğinde sema gösterisi düzenlemesine sert tepki gösterdi. Küçükbakırcı, “Dünyanın dört bir yanından gelen misafirler ile Türk davetlilerin Ortaköy'deki Esma Sultan Yalısı'nda ağırlandığı toplantıda, mahsul pembe şarap olunca mekân pembe ağırlıklı rengârenk ışıkların oynaştığı yer haline getirilmiş, ortasına şarap şişelerinin dizildiği salonda aniden beliren, gecenin harmonisine uygun pembe tennureli semazen sema yapmaya başlamış ve ne yazık ki semazen ortalıkta döndükçe bu harikulade görüntü yudumlanan şampanyanın da sayesinde misafirleri mest etmiş, yabancı davetliler İstanbul'a hayran olmuşlar! Böylesine dinden, imandan, ibadetten bihaber reklam şarlatanlarının değerlerimizi, kültürümüzü, inancımızı ayaklar altına alması bizleri son derece üzmüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızın genelgeye uymayanlar hakkında gerekeni yapacağını umuyor, ‘edep yahuuuu!!’ diyorum” şeklinde konuştu.
 
Sema gibi bir değerin, şampanya ile bir araya getirilmesinin son derece üzücü olduğunu dile getiren Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de tepkisini, “Bu tür mekanlarda sema yapılmasına karşıyız. Bu bir tiyatro gösterisi değildir. Mevlana hazretlerinin ruhuna aykırıdır. Özellikle içkili ortamlarda yapılan sema gösterileri Hazreti Mevlana’ya büyük saygısızlıktır” sözleriyle dile getirdi. Şeb-i Aruz ve öncesindeki bütün programların yalnız Konya’da yapılması gerektiğini yineleyen Selvi, törenlerin daha büyük salonlarda yapılması için Büyükşehir Belediyesi’nin yeni salon çalışması başlatıldığını söyledi. Bu tür uygunsuz girişimlerin ise her zaman karşısında duracaklarına vurgu yapan Selvi, sema törenlerine sahip çıkacaklarını, törenlerin semanın ruhaniyetine uygun icra edileceğini sözlerine ekledi.
Komisyon raporlarını görüşmeye devam eden Konya İl Genel Meclisi, 4. birleşimini 07 Şubat 2013 Perşembe günü saat 10.00’da gerçekleştirecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA