• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten NBŞ raporu
07 Nisan 2011 Perşembe 13:26

Meclisten NBŞ raporu

Konya İl Genel Meclisi, Tarım Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonunun gündemi meşgul eden Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) ile ilgili araştırmasını rapor haline getirdi.

Konya İl Genel Meclisi, Tarım Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun gündemi meşgul eden Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) ile ilgili araştırmasını rapor haline getirdi. Rapor, ilgili kurumlarla yazışma yapılarak, kurumlar bilgilendirilecek.

Konya merkez ve ilçelerine yapılacak yatırımlarda önemli kararlar almaya devam eden Konya İl Genel Meclisi, gündemi meşgul eden ve halkın sağlığı üzerinde tehdit oluşturan konuları da araştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Mart ayı toplantılarında gündeme gelen ve halkın sağlığına zararları araştırılmak üzere Tarım Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edilen konu ile ilgili raporlar Meclis’in Nisan ayı toplantılarının dördüncü birleşiminin gündemini oluşturdu.

İlk olarak Tarım Komisyonu raporunu, Komisyon Başkanı Doğan Çiftkat okudu. Raporunu; Tarım İl Müdürlüğü, Meram Tıp Fakültesi ve Sağlık Bakanlığı’nın raporu ile destekleyen Çiftkat, NBŞ’nin zararlarının önlenmesi için yapılacakları da sıraladı. Çiftkat, “Ülkemiz Organik ve İyi Tarım Usullerine göre üretim yapmaya en uygun durumunda iken, ayrıca AB ülkeleri, gelişmiş ülkelerin tüketici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları bu usullerle üretilmeyen ürünlerin tüketimini ve ithalini yasaklamışken, biz neden her türlü imkana sahip olduğumuz halde sağlıklı ürün tüketimini sağlayan bir ülke konumunda olmayalım” dedi.

Tarım İl Müdürlüğü raporunda; mısır şurubu üretiminin yeterli olmadığı için her yıl GDO’lu mısır ithalatının devam ettiğinin açıklandığını dile getiren Çiftkat, raporda ithalatın yüzde 1’e indirilmesi gerektiği ve ürünlerin üzerine de sigara paketleri örneğinde olduğu gibi “sağlığa zararlı” ibaresi ile zararlı etkiye dikkat çekilmesinin vurgulandığını kaydetti. Çiftkat, Tıp Fakültesi raporunda; Amerika ve Avrupa ülkelerinde NBŞ’li ürün kullanımının yüzde 2-5 iken Türkiye’de bu rakamın yüzde 15 olduğunun altının çizildiğini, bilimsel verilere dayanarak hazırlanan Sağlık Bakanlığı raporunda ise früktozun pankreas kanseri yapmadığı, mevcut beslenme şekillerinde früktozun tek başına kullanılmayacağından, söz konusu zararın olmadığına dikkat çekildiğini açıkladı.

Çevre ve Sağlık Bakanlığı’nın raporunu ise Komisyon Üyesi Ramazan Yalçın Badem okudu. Badem, konunun sağlık ile ilgili bölümünde yaptıkları araştırmanın sonuçlarından obezitenin etkeni olarak tespit edilen NBŞ’nin ucuz olduğu için ketçap, toz kahve kreması, bisküvi, meşrubat, şekerleme, hazır meyve suyu, çikolata, gofret, hazır puding, kek, hazır çorba, bazı bebek mamaları, bisküvileri ve hazır unlu mamuller gibi pek çok gıda ürününde kullanıldığını, bunun da obezite ve kalp hastalıkları, insülin direnci ve buna bağlı olarak diyabet, karaciğer rahatsızlıklarına davetiye çıkardığını tespit ettiklerini bildirdi. Badem, nişasta bazlı şekerin kaynağı olan mısır üretiminin kotasının tamamen kaldırılması veya teşvik priminin kaldırılarak üretiminin engellenmesi ile bu soruna ‘dur’ denilmesi gerektiğini ifade etti.

Meclis’in bir de özel konukları vardı. Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Meslek Yüksek Okulu Yerel Yönetimler bölümünde okuyan öğrenciler, Nisan ayı toplantılarının dördüncü birleşimine katılarak, Meclis çalışmalarını yerinde görme fırsatı buldu. Toplantıda, ayrıca Meram Eğitim Araştırma Hastanesi’nin faaliyetleri de Meclis üyelerine anlatıldı. Hastane Müdürü Adil Koyuncu ile Yanık Ünitesi Sorumlu Doktoru Dr. Kemal Arslan, hastane ve yanık tedavi ünitesi hakkında bilgi verdi.

İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarını 5. birleşimle kapatacak. Son birleşim 8 Nisan 2011 Cuma günü saat 10.00’da başlayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA