• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten GDO analiz cihazına ödenek
04 Nisan 2012 Çarşamba 14:34

Meclisten GDO analiz cihazına ödenek

Konya İl Genel Meclisi, Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürlüğünün gıdalarda GDO testi yapacak cihaz alımı için ödenek talebine onay verdi.
Konya İl Genel Meclisi, Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürlüğü’nün gıdalarda GDO testi yapacak cihaz alımı için ödenek talebine onay verdi. Maliyeti 490 bin TL olan cihaz, gıdada uygulanması zorunlu olan GDO analizi yapacak.

Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının 3. birleşiminde Konya Gıda Kontrol Laboratuarı’nın talep ettiği cihaz alım projesini gündemine aldı. Toplantı İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi başkanlığında açıldı. İkinci oturumunu İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Ünal’ın yaptığı toplantıda, Laboratuarın gıda güvenliği zincirinde risk altında olan tüketicileri korumak ve altyapıyı iyileştirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu cihaz alımı için ödenek talebi konusunda inceleme yapan İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu’nun raporu gündeme geldi. Doğan Çiftkat başkanlığındaki Tarım Komisyonu’nun hazırladığı ve Komisyon Üyesi İsmail Gökmen okuduğu raporda, 1987 yılından beri Konya, Karaman ve Aksaray illerinde gıda, hammadde ve gıda yan ürünlerine ait numunelerin analizini yapan Konya Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü’nün iş yükü artışı ve farklı analiz talep ve ihtiyaçları nedeniyle cihaz alet ve ekipmanlarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Komisyon talep edilen ödeneğin karşılanmasının uygun olduğu yönünde rapor verdi. Üyelerin müzakeresine açılan rapor geldiği şekliyle kabul edildi.

Konya Gıda Kontrol Laboratuarı’na, GDO’lu ürünlerin analizini yapacak Moloküler Hücre Kültürü GDO Analiz Kabini, PRC Real Time, HPLC, Çekerocak ve Laboratuar Tipi Bulaşık Makinesi alınacak. Bedeli 490 bin TL olan ve tamamı Konya İl Özel İdaresi’nce karşılanacak cihaz ile Konya Gıda Kontrol Laboratuarı’nda yapılamayan analizler gerçekleştirilecek, tüketicilerin sağlığı korunacak ve sanayicilerin ürünlerinin analizini kısa sürede yaptırarak, kaliteli ürün üretmeleri sağlanacak.Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının 4. birleşimini, 05 Nisan 2012 Perşembe günü saat 10.00’da açacağı birleşimle yapacak.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA