• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten büyükbaş yerli ırka destek
16 Kasım 2012 Cuma 15:50

Meclisten büyükbaş yerli ırka destek

Konya İl Genel Meclisi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin büyükbaş hayvancılıkta yerli ırkı geliştirecek projesine destek vermek için Birlikten gelen teklifi gündemine aldı.
Konya İl Genel Meclisi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin büyükbaş hayvancılıkta yerli ırkı geliştirecek projesine destek vermek için Birlik’ten gelen teklifi gündemine aldı. Proje hakkında üyeler bilgilendirilirken, konunun araştırılması için komisyonlar görevlendirildi.İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 11. birleşiminde Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden gelen proje ortaklığı teklifini gündemine aldı. Projenin amacı ve sığırcılığa katkıları hakkında ön bilgi alan Meclis, teklifi araştırdıktan sonra ortaklık kararı alacak.
Ard arda kötü haberlerle sarsılan Konya İl Genel Meclisi, 11. birleşimine de Çumra Meclis Üyesi Adnan Batumlu’nun annesinin vefat haberi ile başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, açılış konuşmasında Batumlu’nun annesine Allah’tan rahmet, Adnan Batumlu ve ailesine de başsağlığı diledi. Birleşimde, ilk olarak Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden gelen teklif, Divan Üyesi Mustafa Özkan tarafından okundu. Amacı büyükbaş hayvancılıkta suni tohumlamanın yaygınlaşmasını sağlamanın yanı sıra yerli sperma kullanımını teşvik etmek olan projenin, bu sayede kendi ülkemiz koşullarında ve ihtiyaçlarımıza has değerlere sahip genetik altyapı tesis edeceği vurgulandı.
Hayvancılıkla ilgili yapılan bu projenin önemli olduğunu vurgulayan Selvi, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor” dedi. Ülke hayvancılığının ileri seviyelere taşınabilmesi, yerli kaynakların kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi ve dışa bağımlı yapıdan kurtulmak için projenin umut verdiğini söyleyen Selvi, konunun çözümüne yönelik bütün ortakların katkılarıyla hayvancılığın daha da gelişmesi yönünde yapılacak çalışmanın sevindirici olduğunu kaydetti. Üyelerin de görüş bildirdiği teklif, incelenmek üzere Tarım Komisyonu ile Araştırma ve Geliştirme Komisyonlarına havale edildi. Teklif her iki komisyon tarafından da incelenerek, ortak olup olmama kararı alınacak.
İl Genel Meclisi daha sonra gündemindeki komisyon raporlarını görüşmeye devam etti. Meclis, Kasım ayı toplantılarına 19 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 10.00’da açacağı 12. birleşim ile devam edecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA