• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclisten 2 önemli karar birden
06 Nisan 2011 Çarşamba 14:15

Meclis'ten 2 önemli karar birden

Meclisten, hayvancılığın gelişmesi için çiftçiye silajlık mısır ve yonca tohumu desteği ile Konya Üniversitesi Rektörlüğüne çalışma ofisi tahsisi kararı çıktı.

Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının üçüncü birleşiminde önemli kararlara imza attı. Yoğun gündem maddeleriyle toplanan Meclis’ten, hayvancılığın gelişmesi için çiftçiye silajlık mısır ve yonca tohumu desteği ile Konya Üniversitesi Rektörlüğü’ne çalışma ofisi tahsisi kararı çıktı.

Konya İl Genel Meclisi, üçüncü birleşimine Ali Selvi Başkanlığı’nda açılış ve yoklama ile başladı. Makamdan gelen teklifler ve komisyon raporlarının okunduğu birleşimde Başkan Selvi, ilk olarak yeni yapılması planlanan Meclis binasının projesini üyelere tanıttı. İçinde İl Genel Meclisi, Meclis üyelerinin çalışma odaları, İl Özel İdaresi’nin çalışma odaları, konferans salonları, çok amaçlı salonlar, motel, restoranlar bulunan kompleks için çok amaçlı bir proje hazırlandığını dile getiren Selvi, “Proje için çalışmalar son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak ve bu yılsonuna kadar tamamlanacak” dedi.

Gündemde, daha sonra makamdan gelen teklifler okundu. İlk teklifte, çiftçinin yüzünü güldürecek bir öneri yer aldı. Vali Aydın Nezih Doğan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri imzalı teklifte; hayvancılığın geri kalmasına sebep gösterilen kaba yem konusu gündeme geldi. Konya’da süt inekçiliği başta olmak üzere hayvancılığın kaba yemden yoksun olarak yapıldığı ve bu nedenle süt ve etteki verimliliğin düştüğü, maliyetlerin ise arttığına dikkat çekilen teklifte, çiftçiye silajlık mısır ve yonca tohumu desteğinde bulunması gerektiğine değinildi. Silajlık mısır ve yonca üretimi için ekim alanlarının süratle artırılması gerektiği vurgulanan teklifte, “Bu bakımdan İl Özel İdaresi olarak 2011 yılı da dahil olmak üzere her yıl belli miktarda bütçenin Tarımsal Faaliyetler Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde üreticilere Silajlık Mısır ve Yonca Tohumu desteği sağlamak amacı ile tahsis edilmesi, sütün maliyetinin düşmesi ve Konyalı süt üreticilerinin sürdürülebilir kaliteli bir üretim yapmasını temin edecektir” denildi. Teklif, desteğin hangi boyutlarda olacağı, bütçelenmesi ve kapsayacağı alanlar araştırılmak üzere Tarım Komisyonu’na havale edildi.

Gündemin diğer önemli bir maddesini Ankara Yolu üzerinde bulunan eski Köy Hizmetleri binasının Konya Üniversitesi Rektörlüğü’ne geçici çalışma ofisi olarak tahsisi oluşturdu. Konu ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile İçişleri Komisyonu’nun raporları okunup bir kere de Meclis üyelerinin müzakeresine açıldı. Yapılan görüşmelerin ardından komisyon raporu kabul edildi. Karara göre, söz konusu bina 31 Aralık 2011 tarihine kadar Konya Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildi.

Konya İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarına 7 Nisan 2011 tarihinde de devam edecek. Perşembe günü yapılacak 4. birleşim saat 10.00’da başlayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA