• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste gündem tarım
05 Temmuz 2011 Salı 12:44

Meclis'te gündem tarım

Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşiminde tarım ve sulamayı gündeme aldı.
Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşiminde tarım ve sulamayı gündeme aldı. Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Hanefi Hançer’in zirai mücadelede erken uyarı cihazı hakkında bilgi verdiği toplantıda Köy İçmesuyu ve Kanalizasyon Tesisleri İşletme, Bakım ve Onarım Yönetmeliği de masaya yatırıldı.
Ali Selvi başkanlığında açılış ve yoklama ile başlayan ikinci birleşimde ilk olarak kürsüye Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Hanefi Hançer geldi. Zirai mücadele son derece önemli olan erken uyarı cihazının önemi, kullanım yöntemi, sağladığı yararlar gibi konulara değinen Hançer, Konya’da 9 adet bulunan cihazın sayısının artırılması gerektiğini vurguladı. Cihazların elma, armut, ayva, ceviz meyveleri ile bağcılıkta kullanıldığına vurgu yapan Hançer, “Yağmur, nem, sıcaklık sensörlerinden yararlanarak, kara leke ve meyve içi kurdu gibi hastalıkları tespit ederek, çiftçiye yapmaları gerekenleri anlatıyoruz. Örneğin, ilaçlama zamanı geldiğinde SMS ile çiftçiyi uyarıyoruz. Cihazların kullanımında beraber çalışırsak hata yapmayız” dedi.
Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Köy içmesuyu tesislerinin daha etkin, verimli ve düzenli işletilmesi, köylerde sayaçsız kullanımın önüne geçilmesi, her aboneye sözleşme dosyası oluşturulması, kontrolsüz ve kaçak kullanım durumunda ceza kesilmesi gibi düzenlemeler getiren Köy İçmesuyu ve Kanalizasyon Tesisleri İşletme, Bakım Ve Onarım Yönetmeliği hakkında Altyapı Yatırımları Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonlarının raporları gündeme alındı. Altyapı Yatırımları Komisyonu Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Remzi Korkut’un raporları okumasının ardından ilgili raporlar ve yönetmelik müzakereye açıldı. Raporlar müzakereler sonucunda kabul edildi.
Konya İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantılarının üçüncü birleşimine 6 Temmuz 2011 Çarşamba günü saat 10.00’da devam edecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA