• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste aile ele alındı
04 Mayıs 2012 Cuma 14:33

Meclis'te 'aile' ele alındı

Konya İl Genel Meclisi, aileyi koruma, aile kurumunun daha iyi anlaşılması ve sağlamlaştırılması, aile içi sorunların çözümüne yönelik etkinlikler, bilimsel toplantılar ve konuya ilişkin projeler...
Konya İl Genel Meclisi, aileyi koruma, aile kurumunun daha iyi anlaşılması ve sağlamlaştırılması, aile içi sorunların çözümüne yönelik etkinlikler, bilimsel toplantılar ve konuya ilişkin projeler üretme kararı aldı. Meclis, bu çalışmaları merkez ve ilçelerde 1 yıldır aile içi şiddet konusunu araştıran Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile yapacak

Konya İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarında Konya’nın önemli sorunlarını gündemine almaya devam ediyor. Toplantının 3. birleşiminde Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun 1 yıldır yaptığı çalışmaların sonucu ve araç muayene istasyonlarında uzayan kuyruklar gündeme geldi. Toplantıda gündem dışı söz alan Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, sürücülerin araç muayene istasyonlarında oluşan uzun kuyruklardan şikayetçi olduğunu, kuyrukların ancak açılacak yeni muayene istasyonları ile son bulacağını vurguladı.
İl Genel Meclisi’nin geçtiğimiz yıllarda yaptığı görüşmeler sonrasında mevcut muayene istasyonlarının 24 saat çalıştırılarak uzayan kuyrukların önlendiğini hatırlatan Küçükbakırcı, “Çözülemeyen kuyruk sorununun sona ermesi için artık 24 saat çalışmak da yetmiyor. Merkez ve ilçelerinde 530 bine yakın araç bulunan Konya’da yeni muayene istasyonları elzem hale gelmiştir. Konunun ele alınarak, sıkıntının giderilmesi gerekir” dedi. Küçükbakırcı, konu ile ilgili yazılı önerge de verecek.

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun raporunu okuyan Komisyon Başkanı Orkun Ünler, Nisan 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında Konya merkez ve 31 ilçesinde yaptıkları çalışmalardan çıkan genel sonucu Meclis üyeleriyle paylaştı. Ünler, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin sebepleri ve çözüm yolları araştırmasında aile içi şiddet vakalarının gizlendiğini, ancak son yıllarda bilinçlenen halkın resmi mercilerde haklarını aramaya başladıklarını tespit ettiklerini kaydetti.
Aile içi şiddetin bölgesel farklılıklar gösterdiğine dikkat çeken Ünler, elde ettikleri sonuçları şu şekilde açıkladı:
“Bazı erkeklerin çalışmak için başka bölgelere ya da yurt dışına gitmeleri, aileleri ile ilgilenmemeleri ve yaşanan aile içi kopukluğun aile içi şiddet vakalarına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bazı bölgelerimizde kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesinin halen var olduğu, bu evliliklerin gayri resmi gerçekleştiği, bunun da erkeklerin evi terk etmesi ve boşanmasının çok kolay olmasını sağladığı ve aile içi şiddete zemin oluşturduğu görülmüştür. Aile içi şiddet vakalarının temelinde, psikolojik sorunlar da önemli yer tutmaktadır. Alkol, kumar ve uyuşturucu kullanımının aile içi şiddeti arttırdığı görülmüştür. Eğitimli kesimlerde meydana gelen şiddetin, ağır çalışma şartları, beklentilerin yüksek olması, iş güvencesi ve gelirin yetersizliği, yoğun çalışma temposu sebebiyle eşler arasında meydana gelen kopukluklardan doğduğu değerlendirilmektedir. Şiddet içerisinde büyüyenlerin şiddete daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Devam etmeyen evliliklerde bazı kereler, bayan eşin boşanma talebi karşısında erkek eşin boşanmayı kabul etmeyerek şiddete başvurduğu tespit olunmuştur. Çok eşlilik vakalarının ve erkeğin baskın olma isteğinin aile içi şiddet vakalarına yol açtığı düşünülmektedir. Eşler arasında aldatma, işsizlik, fatura ve kredilerden doğan ekonomik sorunların aile içi şiddete sebep olduğu tespit edilmiştir. Erken yaşta ve yeterli aile içi eğitim alınmaksızın yapılan evliliklerin aile içi uyumsuzlukları artırdığı ve bunun da şiddete kaynaklık ettiği tespit olunmuştur.”

Ünler’in aile içi şiddete çözüm önerilerini de sıraladığı rapor, Meclis’te müzakere edildikten sonra kabul edildi. Raporda yer alan sorunlar ve çözüm önerileri doğrultusunda aileyi koruma kararı alan Meclis, raporlardan oluşan kitabı İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderecek. Konya İl Genel Meclisi, Mayıs ayı toplantılarını hafta sonunda da sürdürecek. Meclis, 4. birleşimini açmak üzere 05 Mayıs 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da toplanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA