• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis’ten süt projesine destek
26 Kasım 2010 Cuma 12:49

Meclis’ten süt projesine destek

Konya İl Genel Meclisi, Kasım ayı birleşimlerinde süt sağım projelerini masaya yatırdı. Hüyük İl Genel Meclisi Üyesi Turan Peker tarafından verilen önerge ile Hüyük İlçesi Tolca Köyüne MEVKA desteğiy

Konya İl Genel Meclisi, Hüyük İlçesi Tolca Köyü’ne Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) desteğiyle yapılacak süt sağım projesine İl Özel İdaresi’nin destek talebini görüştü. Bölgenin gelişmesinde önemli sayılan proje, üyelerden tam destek aldı.

Ali Selvi başkanlığında açılış ve yoklama ile başlayan İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının on altıncı birleşiminde Tarım Komisyonu’nun raporları görüşülmeye devam etti. Tarım Komisyonu Başkanı Doğan Çiftkat, Hüyük İl Genel Meclisi Üyesi Turan Peker’in bölgede MEVKA aracılığıyla yapılacak Süt Sağım Projesine İl Özel İdaresi’nin yüzde 25 oranında destek istemiyle verdiği önerge sonucunda bölgede yaptıkları çalışmalara yönelik komisyonun hazırladığı raporu okudu. Çiftkat, Plan ve Bütçe Komisyonu ile yaptıkları değerlendirme neticesinde Tolca Köyü Süt Sağım Ünitesi Projesi’nin, hayvancılığın gelişmesine, üretilen sütlerin hijyenik ve daha değerli pazar bulmasına katkı sağlayacağından, İl Özel İdaresi’nin desteğinin de uygun bulunduğunu söyledi.

Çiftkat, “Süt Sağım Ünitesi Projesi’nin öngörülen 152 bin 813 TL’lik maliyetinin yüzde 75’i olan 114 bin 808 TL’si MEVKA tarafından karşılanacaktır. Ajans tarafından sadece makine ve ekipman desteği verildiğinden proje tutarı 650 bin TL olduğu halde projede yer alan diğer kalemler ve bina, destek kapsamı dışında kalmıştır. Süt Sağım Ünitesi Projesi’nin MEVKA tarafından ödenmeyecek yüzde 25’lik kısmı olan 38 bin 5 TL’lik bölümü ile proje kapsamındaki bina yapımı için gerekli 170 bin TL’nin kurumumuzca taahhüt edilmesi halinde ihaleye çıkılarak projenin zamanında gerçekleşmesi sağlanacağından ve de 20.07.2010 tarihinde imzalanan sözleşme süresi de bu tarihten itibaren 9 ay olduğundan konunun 2010 yılı gider bütçesinden karşılanması ve Hüyük Köylere Hizmet Götürme Birliğine gönderilmesi uygun görülmüştür” dedi.

Aynı konuda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporunu ise Komisyon Üyesi Mustafa Özkan okudu. Özkan da MEVKA tarafından verilen desteğin geri kalan yüzde 25’inin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ve süt sağım ünitesinin kurulması için gerekli binanın ihtiyacı olan 170 bin liranın 2011 Yılı Yatırım Programına alınmasının uygun olduğunu kaydetti.

Konu üyelerin müzakeresine açıldı. Proje ile ilgili söz alan Hüyük İl Genel Meclisi Üyesi Turan Peker, MEVKA’nın projenin gerçekleştirileceği binanın mevcut binalara değil, özel bir proje ile yeniden yapılacak bir binada gerçekleştirilmesi şartı getirmesinin sıkıntıya neden olduğunu bildirdi.

Müzakereye açılan Hüyük İlçesi Tolca Köyü’ne Süt Sağım Ünitesi yapılması konusunda 2010 yılı bütçesinden 38 bin 5 TL ve bina yapımı için gerekli olan 170 bin TL’nin 2011 Yılı Performans Planı’na alınması oy birliğiyle kabul edildi.

MEVKA projelerinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, taleplerin artması nedeniyle başvuru süresinin 21-22 Aralık 2010 tarihine kadar uzatıldığını açıklayarak, “Bizim de görev ve sorumluluğumuz nedeniyle MEVKA projelerinin yüzde 25’ini destekliyoruz. Bu desteğe 2011 yılında da devam edeceğiz. Özellikle bölgelerinizde bu konulara giren alanlarda proje hazırlamaya devam edin. Yatırımda merkez de taşra da aynıdır. Önemli olan proje üretmek ve desteklerden azami ölçüde yararlanmaktır” diye konuştu.

Konya İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarına hafta sonunda da devam edecek. Meclis, on yedinci birleşimine 27 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 14.00’da başlayacağı toplantı ile devam edecek.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA