• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis’ten İsrail’in raporuna kınama
02 Şubat 2011 Çarşamba 13:40

Meclis’ten İsrail’in raporuna kınama

Konya İl Genel Meclisi, Şubat ayı toplantılarının ikinci birleşiminde, İsrailin Mavi Marmara saldırısına yönelik raporunu ve raporu şeffaf olarak değerlendiren ABDyi kınadı.
Konya İl Genel Meclisi, Şubat ayı toplantılarının ikinci birleşiminde, İsrail’in Mavi Marmara saldırısına yönelik raporunu ve raporu ‘şeffaf’ olarak değerlendiren ABD’yi kınadı.
 
Meclis, ikinci birleşimini açılış ve yoklama ile açtı. Toplantıda gündem dışı söz alan İl Genel Meclisi Ilgın Üyesi Emekli Yarbay Faruk Koç, “İsrail’in Mavi Marmara insani yardım gemisine düzenlediği menfur saldırıya ilişkin İsrail’in hazırladığı rapor ve geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley’in hazırlanan raporu şeffaf, tarafsız ve hukuki bulması son derece şaşırtıcıdır” dedi.
 
İl Genel Meclisi olarak İsrail’in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı tekrar kınadığını ve Amerika’nın şımarık çocuğu olarak nitelendirdiği İsrail’in hazırladığı raporu protesto ettiklerini dile getiren Koç, şunları söyledi:
“Tarihten aldığımız güç ile bir zamanlar onbaşı rütbesindeki bir askerle kontrol altında tuttuğumuz Kudüs ve Filistin’in bağımsızlığını destekliyoruz. İsrail’in bu tutumunu derhal değiştirmesini, hazırladığı raporun insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu ifade ediyor, hazırlanan bu raporun gerçekleri yansıtmadığı, bu yüzden tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz. İsrail’in suçlu olduğu olayda rapor, İsrail tarafından değil, tarafsız makamlarca yeniden incelenerek, gerçeğine uygun bir rapor hazırlanmalıdır” dedi.
 
Haksızlıkların giderilmesi için bütün dünya milletlerini birlik olmaya çağıran Koç, insan hak ve özgürlüklerini tanımayan devletlere karşı gereken dersin böylece verileceğini sözlerine ekledi.
 
İsrail’in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı bir kez daha kınayan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de hazırlanan raporla büyük bir hata yapıldığını, bu hatadan derhal geri dönülmesi gerektiğini söyledi.
Selvi, “Gazze halkını ölüme mahkum eden Siyonist İsrail, bütün dünyanın gözleri önünde insanlık dışı bir saldırı yapmış, şimdi de bu saldırıyı yanlı raporuyla aklamaya çalışmaktadır. İl Genel Meclisi olarak bu yanlıştan bir an önce dönülmesini ve Gazze halkının bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını umut ediyoruz” diye konuştu.
 
Meclis üyelerinin alkışlarıyla destek alan konuşmalardan sonra gündem maddelerine geçildi. İkinci birleşimde Proje Değerlendirme Komisyonu ile Turizm Komisyonu’nun Ocak ayında yaptıkları çalışmalardan oluşan raporlar müzakereye açıldı. Üyelerin bölgeleriyle ilgili görüşlerini dile getirdiği raporlar geldiği şekliyle kabul edildi.
 
İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı toplantıları 3 Şubat 2011 Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak üçüncü birleşim ile devam edecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA