• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis yolu nerden geçer?

20 Haziran 2007 01:48
Gündemimiz malum. 22 Temmuz’a kadar partiler, adaylar başta olmak üzere seçim ağırlıklı konuşacağız.

İster yaz rehaveti diyelim, ister diğer güncel gelişmeler, bir durağanlık var siyasetin üzerinde. Çok daha heyecanlı seçim havası teneffüs etmeye alışmış Türkiye için biraz sakinlikte bir mahzurda yok.

Televizyon seyretmede dünyada ilk sıralarda yer alan halkımız, adayları da liderleri de TV’lerde görmeği yeterli görüyor olabilir. Onlarca kanaldan her saat istediğiniz siyasetçiyi, istediğiniz analisti hatta seçim magazini yapan şovmeni görme imkânını yakalayınca gerçek hayatın sakin gitmesi anlaşılabilir oluyor.

Seçim için kolları sıvayıp 22 Temmuza koşmaya başlayanlar, yol almaya devam ediyorlar. AK Parti geçtiğimiz cuma günü Konya milletvekili adaylarını kamuoyuna tanıtırken, cumartesi günü de seçim koordinasyon merkezini açtı. Bu seçimde önceki iki seçime göre çok daha fazla çalışması beklenen AK Parti teşkilatlarının, nasıl bir yöntem izleyeceklerini yakın bir zamanda öğreneceğiz.

AK Parti aday tanıtım programında konuşan tüm vekil adaylarının üzerinde durduğu temel konu, 22 Temmuz seçimlerinin Türkiye’nin demokrasi sınavı olduğunun ısrarla vurgulanmasıydı. Bundan da anlaşılıyor ki, AK Parti cumhurbaşkanlığı seçim sürecini halka çok iyi anlatmayı düşünüyor.

O tanıtım programında Ayşe Türkmenoğlu ve Mehmet Kılıç’ın üzerinde durmak gerek. Tabi Konya İl Başkanı Faruk Dügen’i de hatırlatmamız lazım. Çünkü Konya gibi önemli bir teşkilatı yürütecek olan Faruk Dügen’in bu seçimi rahat götüreceği, fazla bir sıkıntı çekmeyeceği konuşmaları ve duruşuyla anlaşılıyor.

Ayşe Türkmenoğlu Konya’da tüm listelerde seçilebilecek tek kadın aday görüntüsünde. O’nu farklı kılan unsurda bu zaten. Ancak Türkmenoğlu’nun hiç acemilik çekmeden siyasete çok hazır bir görüntü çizdiğini söyleyebilirim. Bir kaç dakikalık kısa konuşmasında mesleğinin de verdiği özgüvenin üzerinde olduğu, bu güvenle özellikle kadın seçmenleri ciddi etkileyeceğini düşünüyorum.

16 milletvekilli Konya’nın 17. vekili olarak arkadaşlarının yanında olduğunu söyleyen Mehmet Kılıç’ı bu medeni davranışı sebebiyle tebrik etmek gerek ilk olarak. Geçen dönem mecliste yer alıp, bu dönem aday olamayan pek çok vekilin Kılıç’a bir bakması yeter. Kerameti kendinde aramayan herkes, temsil ettiği partisi için elinden geldiğince çalışmalı. Aksi halde siyaset bir saltanata dönüşür ki, bunun ne anlama geldiğini söylemeye gerek yok. Bu vesile ile bu dönem vekil olamayanlara verilen yemeğe, Başbakan’a rağmen katılmayanların herhalde makul açıklamaları vardır!.

Demokrat Parti ve Saadet Partisinde de geçtiğimiz günlerde milletvekili adayları tanıtıldı. Konya’da Demokrat Parti isminin önünde yer alan Recep Konuk bu seçime çok önem veriyor. Özellikle ovanın pancar ekilen bölgelerinde etkisi bilinen Recep Konuk’a MHP tabanının da sıcak bakacağı görüşü hakim.

Yıllarca Milli Görüşün kalesi olarak anılan Konya, Pazar günü Saadet Partisine bir kez daha ev sahipliği yaptı. Necmettin Erbakan ve Recai Kutan’ın da katıldığı tanıtım programı eski günlerdeki gibi şaşalı değildi, ancak Konya’nın Hoca üzerinde bir ağırlığı olduğu da kesin.
Genel seçimlerin sonuçlarına yakın sonuçların alındığı Konya, bu seçimlerde de liderlerin gözdesi. Önemli partiler Konya mitinglerini seçimin son haftası yapacaklar. Konya seçmeninin vereceği karar belki de Türkiye’nin kararı olacak.

Mevlana diyor ki: Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA