• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis neye karar verecek?
18 Mart 2009 Çarşamba 08:15

Meclis neye karar verecek?

Türkiye ile ilgili hangi tasarı ABD Kongre'sine sunuldu?
Osmanlı döneminde yaşanan olayların 'Ermeni Soykırımı' olarak nitelendirilmesini isteyen bir grup ABD milletvekili tasarıyı Kongre'ye sundu.
 
Konuyla ilgili açıklama, Temsilciler Meclisi'ninDemokrat üyelerinden Florida milletvekili Adam Schiff'in bürosuncayapıldı. Schiff, "ABD'nin harekete geçme konusunda manevisorumluluğuna" vurguda bulunarak, 1915 olaylarının soykırım olaraktanınması gerektiğini öne sürdü. Tasarının sunucularından olan Schiff,"Soykırımın inkarına ortaklık etmek, ABD'nin çıkarlarına hiçbir zamanhizmet etmedi" iddiasında bulundu.

Tasarı ile ilgili açıklamanın, Schiff'in yanısıra meclisin bir diğer Demokrat üyesi Frank Pallone ile CumhuriyetçiGeorge Radanovich ve Mark Kirk tarafından hazırlandığı bilgisi verildi.Ayrıca tasarıya Temsilciler Meclisi'nden 77 milletvekilinin de imzaattığı ifade edildi.

Tasarıyı destekleyenler, 1915 olaylarının ''20.yüzyılın ilk soykırımı olduğunu'' öne sürüyor. Temsilciler Meclisi'nesunulan tasarıda ABD Başkanı Barack H. Obama'ya ve Amerikan devletine,''1915 olaylarını soykırım olarak tanıması'' çağrısında bulunuluyor.

Tasarının kabulü için, önce Temsilciler MeclisiDışişleri Komisyonu'nun gündemine alınması, orada benimsenmesi; sonrada Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nun gündemine alınıp genel kuruldada kabulü gerekiyor. Ancak tasarı, mecliste kabul edilse bile,bağlayıcı olmayıp tavsiye niteliği taşıyor. Dolayısıyla tasarınınkabulü halinde dahi, Başkan Obama'nın ve ABD'nin bu tavsiyeye uymazorunluluğu bulunmuyor. Konuya ilişkin bir önceki tasarı, 2007'degündeme gelmişti. Tasarı, o dönem Temsilciler Meclisi DışişleriKomisyonu'nda az bir oy farkıyla kabul edilmiş, ancak dönemin ABDBaşkanı George W. Bush ve yönetimin çabaları sonucu, tasarı TemsilcilerMeclisi Genel Kurulu gündemine alınmamıştı.

Diplomasi çevreleri soykırım girişimini BaşkanObama'nın bazı dış politika alanlarında Türkiye'nin yardımını kazanmaçabalarını olumsuz etkileyeceği yönünde yorumlarda bulunuyor. Irak'tanasker çekilmesi başta olmak üzere, Ortadoğu barışı ve İran'ın nükleergüç olma isteğiyle mücadelede Obama yönetiminin Türkiye'yle işbirliğiyapma arzusu içinde olduğu hemen herkesin ortak fikri.

Obama başkanlık seçim kampanyası sırasında 1915ve 1923 yılları arasındaki Ermeni ölümlerini soykırım olarak tanıyacağısözünü vermişti. Bununla birlikte Los Angeles Times gazetesi, Türkiyeile Ermenistan arasındaki ilişkilerde kaydedilen gelişmelere işaretederek, bu konuda başkanın açıklama yapmaması yönündeki bir eğilimin,yönetim yetkililerine hakim olduğunu bildirdi.

Temsilciler Meclisi'nden Schiff ile bir grup üye,geçenlerde Başkan Obama'ya bir mektup göndererek, Türkiye'yi kızdırmapahasına Birinci Dünya Savaşı sırasındaki olayları, soykırım olaraknitelemeye çağırmıştı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA