• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis mimarların ilgi odağı oldu
18 Haziran 2009 Perşembe 14:17

Meclis mimarların ilgi odağı oldu

Tarihi İl Genel Meclisi, Mimar ve Mühendislik öğrencilerinin ilgi odağı oldu.
Tarihi İl Genel Meclisi, Mimar ve Mühendislik öğrencilerinin ilgi odağı oldu. Selçuk Üniversite Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarihi eserler ile ilgili derslerini, zaman zaman asırlık İl Genel Meclisi binasında işliyorlar.
 
1898-1902 yılları arasında Konya’da Valilik yapan Avlonyalı Mehmet Ferit Paşa’nın gayretleri ile Konya’ya kazandırılan meclis binası 100 yılı aşkın heybeti ile tarihi önemini koruyor. Konya Valisi Mehmet Ferit Paşa o dönemlerde kentin güvenliği başta olmak üzere, yol, içme suyu, imar ve birbirinden önemli girişimleri nedeniyle sadrazamlığa kadar yükselmiş, Konya’ya kazandırdığı mimari eserleri arasında Sanayi Mektebi (İl Genel Meclisi) ile dikkat çekmiştir.
 
Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’in batılaşma yolunda yaptığı girişimler sırasında ordu ve sarayın ihtiyaçlarının karşılanması için yeni fabrikalar kurdurmuş, buralarda çalışacak uzmanların yetişmesi için sanayi mektepleri açtırmasıyla, yeni bir dönem başlamıştı. Bu çalışmaların Anadolu’daki ilk örneklerinden biride Konya’daki Sanayi mektebidir. 1901 yılında bitirilen Sanayi Mektebi 1979 yılına kadar hizmet vermiş, 1979 yılındaki talihsiz bir yangın sonucunda uzun yıllar kullanılamayarak, harabe olarak kaldı. Daha sonra aslına uygun restorasyonu yaptırılarak, 1989 yılında İl Özel İdaresi hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. 2006 yılında İl Özel İdaresinin taşınması ile şu an İl Genel Meclisi Hizmet Binası olarak kullanılmakta ve Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca tescil edilmiş binalar arasında yer almaktadır.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA