• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis elektrik kesintilerine ilaç olacak
04 Ağustos 2010 Çarşamba 12:53

Meclis elektrik kesintilerine ilaç olacak

Konya İl Genel Meclisi, Ağustos ayının 3. birleşiminde elektrik kesintileri ve MEDAŞın hizmetlerindeki aksaklıkları masaya yatırdı. Sarayönü Kadıoğlu Beldesinde yaşanan kesintilerle gündeme gelen

Konya İl Genel Meclisi Ağustos ayının 3. birleşimini yaptı. Komisyon raporlarının okunarak yatırım planı ve performans planına alındığı oturumda, gündemi elektrik kesintileri ve MEDAŞ’ın hizmetlerindeki aksaklıklar oluşturdu.

Ağustos ayı gündeminin 28. maddesinde yer alan Sarayönü İlçesi Kadıoğlu Beldesinde yaşanan elektrik kesintilerinin giderilmesine yönelik Proje Değerlendirme Komisyonu’nun raporunu Komisyon Başkanı Ümit Acı okudu. Acı, Sarayönü İlçesi Meclis üyelerinin verdiği ve elektrik seviyesinde dalgalanmalar olduğu, bölgede sık sık elektrik kesintisi yaşandığı, bunun neticesinde de elektrikli cihazların bozulduğu, yaşam kalitesinin etkilendiği yönündeki önergeyi incelemek üzere ilçeye gittiklerini belirterek, MEDAŞ şefliği ile yaptıkları görüşmelerde böyle bir sorunun bilindiği, sorunun çözümü için proje hazırlandığı ve TEİAŞ’a teklif sunulduğu yönünde bilgi aldıklarını ifade etti.

Konuyu bölgede belediye başkanı ve vatandaşlarla da görüşerek araştırdıklarına dikkat çeken Acı, sıkıntının yalnız Kadıoğlu’nda değil, bölgenin büyük bölümünde yaşandığını gördüklerini bildirdi. Acı, incelemeleri sırasında teknik personel desteği istedikleri MEDAŞ’ın personel olmadığını belirterek, yardımcı olamamasının, arızaların ivedilikle çözülemeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Daha sonra konu ile bölgelerindeki sorunları dile getiren İl Genel Meclisi üyeleri, sık sık elektrik kesintileri yaşandığını, MEDAŞ’ın personelinin ve verilen hizmetin yetersiz olduğunu, sorunları iletmek için muhatap bulamadıkları gibi, elektrik açtırma ve kapatma işlemlerinin bile 10 gün sonraya atıldığını belirtti ve MEDAŞ yetkililerinin konu ile ilgili bilgilendirme sunumu yapmasını talep etti.

Konunun çözümü için ortak hizmet üretme kararı alınması gerektiğini vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi ise 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 6. madde hükümleri ve 64. maddede geçen hükümler doğrultusunda bunun yapılabileceğine işaret etti.

Selvi, “Konu elbette bizim görevimiz. İçme suyu, eğitim, sağlık her şey enerji ile yapılıyor. İlçelerde enerji ile ilgili bir sorun varsa elbette ilgilenmeliyiz. Konunun somutlaşması adına teşhis, çözüm yolları ve öneriler getirmeliyiz. Meclis olarak tavsiye kararından öte işbirliği ya da ortak hizmet üretme kararı alarak konuyu MEDAŞ’a ve bakanlığa da iletip çalışma başlatmalıyız. Bunun için de 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 6. ve 64. madde hükümlerinden yararlanarak ortak hizmet üretme kararı almalıyız” dedi.

Ortak çalışma kararı Meclis üyelerinin oyuna sunuldu ve konu, oybirliğiyle kabul edildi.

Diğer gündem maddelerinde ise Altyapı Komisyonu Başkanı Mehmet Tüfekçioğlu, Temmuz ayı içinde yaptıkları çalışmaların raporlarını okudu. Raporlar, üyelerin oyuna sunularak, oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA