• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis Başkanınadan flaş açıklama
21 Ekim 2010 Perşembe 10:22

Meclis Başkanı'nadan flaş açıklama

Meclis Başkanı Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasına sert tepki gösterdi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınınbildirisi ile TBMM'ye adeta talimat verilmeye yeltenildiğini belirterek, ''Bu bildiriyi yayınlayan makamın bildiriyi derhal geri çekmesini TürkMilleti'nden ve onun temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum''dedi.

Japonya'ya resmi ziyarette bulunan Şahin, gazetecilerin bildiriyi nasıldeğerlendirdiğini sormaları üzerine, Yargıtay CumhuriyetBaşsavcılığı'nın bildiriyle ''TBMM'ye adete bir muhtıra vermegirişiminde bulunduğunu'' ifade ederek, ''Bu kabul edilemez birdurumdur'' dedi.

Buna hiçbir kişi ve kurumun hakkının olmadığını belirten Şahin, ''Haddi de değildir'' diye konuştu.

Türkiye'de millet iradesinin tecelli ettiği TBMM'nin, Türk Milletiadına, yasama yetkisini kullanan tek organ olduğunu belirten Şahin,şunları kaydetti:

''Bu yetki devredilemez, paylaşılamaz bir yetkidir. Ve bu yetkimutlaktır. TBMM'nin yasa koyma yetkisi ile ilgili yargısal denetimiAnayasa Mahkemesi yapmaktadır. Anayasa Mahkemesine yargısal denetim için başvurma hakkı da sadece Cumhurbaşkanlığı makamına ve belli sayıdakimilletvekilinin müracaatına bağlanmıştır. Yargıtay CumhuriyetBaşsavcılığının yargısal denetimde bulunma hakkı da bulunmamaktadır.Kaldı ki bir yasa yapma teşebbüsünde bulunularak ortaya bir metindeçıkmış değildir. Zaten bir yasal düzenlemede yoktur. TBMM'nin saygıdeğer üyeleri, en az bu bildiriye imza atan Başsavcı kadar anayasal düzene ve rejime bağlıdır. Cumhuriyetin temel niteliklerini korumada en az onunkadar titizdir. Yasa yaparken, başta Anayasa, Anayasanın temelniteliklerine bağlı kalmaya özen gösterir. Ve tabii ki yasal düzenlemeyaparken mutlaka yargı kararlarına da inceler ve ona göre karar verir.Parlamentomuzun yüzden fazla hukukçu milletvekili vardır. Anayasa Hukuku konusunda Türkiye'nin yetiştirdiği değerler parlamentomuzda görevyapmaktadır. O nedenle o bildiriyle TBMM'ye adeta talimat verilmeyeyeltenilmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu bildiriyi yayınlayanmakamın, bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onuntemsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA