• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEBe yoga tepkisi
21 Ocak 2012 Cumartesi 11:38

MEB'e yoga tepkisi

Devlet okullarında yogaya tepkiler sürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi ve ilköğretim okullarında özel yoga dersi verilmeye başlanmıştı.

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “Öğrencilerin namaz kılmalarına ve başörtüsü takmasına tahammül edilemeyen bir ülkede Uzakdoğu kökenli dini bir ritüele izin verilmiş olması büyük bir çelişkidir” dedi.

Turhan, yoganın okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların ruhlarını tahrip edeceğini söyledi.

MEB'in isteğe bağlı olarak dahi olsa okullarda yoga yapılmasına izin vermesinin kabul edilemez olduğunu altını çizen Turhan, “Dinimizle ve kültürümüzle bağdaşmayan yoga, sağlıklı yaşam, iç huzur gibi bahanelerle jimnastik ve aerobik hareketlerle süslenerek misyonerlik aracı olarak kullanılmaktadır. İnsanlar bu tür merkezlere, doğru nefes almayı öğrenmek ve zihinlerini boşaltmak için gitmekte ancak belli bir seviyeden sonra kendilerini bir resim önünde tapınırken buluyorlar” dedi.

“YOGAYLA HUZUR BULUNMAZ”

Meditasyon, yoga gibi ritüellerle huzur bulunamayacağını vurgulayan Turhan, şöyle devam etti: “Modernizm insanı ruhsal krize soktu. Manevi tahribat toplumsal karmaşaya sebep oldu. İnsanlar mutsuzlaştı ve huzur arıyor. Ancak huzuru yanlış yerde arıyor. Rabbimiz Kur'anda “Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur. (Rad Suresi 28)” buyurmaktadır. Rabbimiz kalpleri ancak, kendini anmakla, emirlerine uymakla, yasaklarından kaçmakla huzur bulacak şekilde yaratmıştır.” dedi. Yoganın para ve vakit kaybından başka bir işe yaramayacağını ifade eden Turhan, “İslam'da dua, tövbe, niyaz, tefekkür, itikaf, nefis terbiyesi ve tezkiyesi gibi bütün ibadetler insanı güçlü kılar ve onu yüce Rabbimize bağlayarak yalnızlıktan, karamsarlık ve umutsuzluktan kurtarır. Bu ibadetler kişinin nereden geldiğinin, nereye gittiğinin derinlemesine tefekkür ederek hayat yoluna, hedeflerine daha emin adımlarla ilerlemesi vesile olur. O yüzden yogaya, meditasyona gerek yoktur. Yavrularımıza okullarımızda yogayı değil dinimizin vazgeçilmez iki kaynağı olan Kur'an ve sünneti öğretmeliyiz.”

“KENDİ MEDENİYET DEĞERLERİMİZİ KUŞANMALIYIZ”

Ülkemizin en büyük gücü olan ve her fırsatta övündüğümüz gençliğimizin maalesef büyük bir buhranın içinde olduğunu dile getiren Turhan, “Geleceğimiz kendilerine emanet edeceğimiz gençliğimiz bugün büyük bir ahlaki ve manevi tahribatın eşiğinde bulunmaktadır. Okul sıralarında oturması gereken çocuklarımız sanık sandalyesinde oturuyor. Kalem tutması gereken eller silah, bıçak, şiş, kama tutuyor. Bakınız resmi kurumların yaptıkları araştırmalara göre; Sigara kullanma yaşı 10'a, alkole başlama yaşı 11'e, uyuşturucuyla tanışma yaşı ise 12'ye inmiş durumdadır. Ülkemizde suçların yaklaşık olarak yarısını, 25 yaşın altındaki yaş diliminde bulunan çocuklar ve gençler işlemektedir. Böyle bir ortamda gençlerimizin uzak doğu dinlerinin ritüllerini değil kendi öz değerlerimizi aşılamalıyız. Şüphesiz ki bu tahribatı bertaraf etmek kendi medeniyet değerlerimizi kuşanmaktan geçer” şeklinde konuştu.

“HER OKULA BİR MESCİT AÇILMALIDIR”

Milli Eğitimde ahlaki ve manevi tahribatı önlemeye yönelik tedbirler alınmasını da isteyen Turhan “28 Şubat gibi olağanüstü bir sürecinin dayatması olan kesintisiz eğitime son verilmeli. İHL'ler ilkokuldan itibaren öğrenci alabilmelidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda olumsuzlukları ortaya çıkan karma eğitim uygulamasından vazgeçilmeli, müstakil kız ve erkek okullarının açılmasına izin verilmelidir. Öğrenci kardeşlerimiz kuytu ve izbe köşelerde ibadetlerini yapmaktadır. Bunun için her okula bir mescit açılmalıdır. Din Eğitimi ve ahlak eğitimi, bütün öğrencileri kapsayacak şekilde eğitimin her kademesinde uygulanmalıdır. Eğitimin her kademesinde isteğe bağlı Kur 'an-ı Kerim ve Din Eğitimi dersi de verilmelidir. Okullarımızda Osmanlıca dersi konulmalıdır. Din ve inancı dayalı kılık kıyafet, her bakımdan bir hak olarak tanımlanan ve halen devam etmekte olan mecburi kılık kıyafet uygulaması kaldırılmalıdır” dedi.

Habervaktim.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA