• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEBden öğrenci ve velileri ile sözleşme
03 Eylül 2011 Cumartesi 10:08

MEB'den öğrenci ve velileri ile sözleşme

MEB ilköğretim öğrencileri ve velileriyle okula devam niyetlerini gösterir bir sözleşme imzalayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) başlatılan yeni uygulama ile ilköğretim öğrencileri “okula devam niyetlerini” gösterir bir sözleşme imzalayacak. Devamsızlık yapan çocuklara erken müdahaleyi öngören Aşamalı Devamsızlık Yönetimi Uygulaması’na göre, Okula Devam Sözleşmesi’ni sırasıyla öğrenci, veli ve öğretmen imzalayacak. Sözleşmeye uymayarak çocuğunun devamsızlığını önleyemeyen veliye, “idari para cezasının” da bulunduğu yasal yaptırım uygulanacak.

MEB, yeni eğitim-öğretim yılında devamsızlık yapan ilköğretim öğrencilerine yönelik Aşamalı Devamsızlık Yönetimi’ni uygulamaya başlayacak. Uygulamada, öğrencilerin okula devamları ve okuldan zamanında mezun olmaları amaçlanacak. Buna göre, okullarda Okul Risk Takip Kurulu kurulacak. Devamsızlıklar e-Okul sistemine girilecek.

Devamsızlık yapan öğrenci ve velisi ile öğretmeni arasında okul yönetiminin bilgisi çerçevesinde sözleşme imzalanacak. Sözleşme “öğrencinin vereceği okula devam sözünün daha ciddi hale getirilmesini, velisi tarafından durumun öneminin daha iyi anlaşılması” sağlayacak. Öğretmenin sözleşmeye attığı imzayı öğrenci ve veli de görecek. Sözleşmeye rağmen devamsızlık yapan öğrencinin evine “mektup” gönderilecek. Devamsızlığın sürmesi halinde veli en az üç kez telefonla aranacak. Telefon görüşmesi not edilecek. Telefon görüşmesinde veliye ‘yüz yüze görüşme’ isteği iletilecek. Yüz yüze görüşmede ‘yasal yükümlülükler’ anlatılacak.

Veliden ‘işbirliği’ sözü

Sözleşmede tarafların altına imza atacağı “niyet belirtir cümleler” ise şöyle olacak:

“Öğrenci: Okuluma devamsızlık yapmayacağıma, zamanında okula geleceğime, tüm derslere katılacağıma, dersler bitmeden okuldan ayrılmayacağıma söz veriyorum. Veli: Çocuğumun okula düzenli bir şekilde gelmesini sağlayacağıma, eğitim ve öğretimine destek vereceğime, herhangi bir sorun olduğunda okulla iş birliği yapacağıma söz veriyorum. Öğretmen: Öğrencinin okula devamsızlık yapıp yapmadığını takip edeceğime, devamsızlık yaptığı takdirde velisiyle iş birliği yapacağıma, öğrencinin okulla ilgili sorunlarında ona destek olacağıma söz veriyorum.”

Okul yönetimi öğrencinin okula devamını sağlayamazsa, yasal yaptırım başlatılacak ve bu durum İlçe Risk Takip Kurulu’na bildirilecek.

İdari para cezasına rağmen çocuğun ilköğretime devamı sağlanamadıysa, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Öğrencinin içinde bulunduğu risk halinin araştırılması, gerektiğinde koruyucu ve destekleyici tedbirler ile öğrencinin korunması, eğitime devamının sağlanması için durumu sosyal hizmetler il müdürlüğüne bildirilecek.” / Milliyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA