• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEBden 40 bin öğretmen müjdesi
07 Kasım 2009 Cumartesi 07:51

MEB'den 40 bin öğretmen müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını cevaplandıran bakan Nimet Çubukçu, 2010 yılında atamayı planladıkları öğretmen sayısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2010 yılında atamayı planladıkları öğretmen kadrosu sayısının 40 bin olduğunu bildirdi.

Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliliğinin yaygınlaştırılması için bir bütçe gerektiğini belirten Çubukçu, AB üyesi ülkelerde de en önemli konulardan birinin, cinsiyete dayalı bütçelemenin yapılması olduğunu ifade etti.

Bakan Çubukçu, yüksek öğrenim gören kadınların istihdama katılma oranının, AB üyesi ülkelerden daha fazla olduğunu söyledi.

Kız çocuklarının sadece temel eğitimde değil, orta ve yüksek öğretime katılımlarını artırmak gerektiğini belirten Çubukçu, özellikle son yıllarda kız çocukları lehine son derece pozitif gelişmeler olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda düzenlenen kampanyalara değinen Bakan Çubukçu, ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyasıyla 350 bin kız çocuğunun okula kazandırıldığını anımsattı. Çubukçu, ''Ana Kız Okula'' kampanyası ile de okumaz yazmaz kadınlara eğitim verdiklerini, ayrıca bu kadınlar için halk eğitim merkezlerinde kurslar açtıklarını söyledi. Nimet Çubukçu, yeni bir AB projesi ile de kız çocuklarının orta öğrenime kazandırılmasını desteklediklerini bildirdi.

Kız çocuklarının okula gönderilmemesi konusunda geleneksel değer yargılarının yanı sıra maddi nedenlerde olduğunu anlatan Çubukçu, bunu önlemek için şartlı nakit transferinde kız çocuklarına daha yüksek oranda yardım yapıldığını kaydetti.

Cinsiyet eşitliği komisyonu kurulduğunu anımsatan Çubukçu, ders kitaplarında ayrımcılık içeren yargıların çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

-ÖĞRETMEN ATAMALARI-

Sözleşmeli öğretmen uygulamasına karşı olduğunu belirten Çubukçu, bu öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusundaki yasa tasarısı hazırlığını, Maliye Bakanlığı ve Personel Genel Müdürlüğüne gönderdiğini söyledi.

Bu süre içinde sözleşmeli değil, kadrolu öğretmen taleplerinin olacağını belirten Çubukçu, ''2010 yılı içinde atamayı düşündüğümüz kadro sayısı 40 bin'' dedi. Çubukçu, kasım ayında kadro ataması için Maliye Bakanlığı ile görüşmelerinin sürdüğünü, bu ay içinde de öğretmen atamalarının yapılacağını bildirdi.

Genel liselerin durumuna da değinen Çubukçu, bu liselerin kalitelerinin artırılması için, kademeli olarak Anadolu lisesi statüsüne dönüştürülme çabasının devam ettiğini söyledi.

Yatırımları planlarken ayrımcı bir tutum içinde olmadıklarını belirten Çubukçu, derslik ve öğretmen sayısı itibariyle Şırnak ile batıdaki iller arasında bir fark olmadığını söyledi.

Çubukçu, okullarda Atatürkçülük ile ilgili ifadeler azaltılmadığını, bu konuda 1998 yılında Talim Terbiye Kurulunun kabul ettiği içeriğin aynen devam ettirildiğini, hatta bu konudaki ifadelerin artırıldığını söyledi.

Bakan Çubukçu, İş-Kur ile yapılan protokol çerçevesinde okullara eleman tahsisinin sağlandığını, buna ek olarak sözleşmeli pozisyonda 4-C kapsamında 10 bin personel alımı için Maliye Bakanlığından talepte bulunduklarını bildirdi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA