• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Tünelin açılış tarihi belirlendi
17 Aralık 2010 Cuma 17:30

Mavi Tünel'in açılış tarihi belirlendi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu,TBMM Genel Kurulunda, Çevre ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada "Mavi Tünel'in 11 bin 220 metresinin açıldığını belirterek
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu,TBMM Genel Kurulunda, Çevre ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada "Mavi Tünel'in 11 bin 220 metresinin açıldığını belirterek, ''17 Aralık 2011'de saat 15.59'da Mavi Tünel'in açılacağını müjdelemek istiyorum'' dedi.
 
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bazı belediyelerin, atık su arıtma tesislerinin elektrik ücretlerini ödemekte güçlük çektiğini belirterek, ''İyi çalışan atık su arıtma tesislerinin elektrik ücretlerinin bir kısmı Bakanlığımız tarafından ödenecek'' dedi.
 
Eroğlu, TBMM Genel Kurulunda, Çevre ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak, geleceğe güzel bir çevre ve temiz bir hava bırakmak için çalıştıklarını söyledi.

Hava kirliliğine ilişkin eleştirileri yanıtlayan Eroğlu, bir zamanlar gazetelerin promosyon olarak, hava kirliliğine karşı gaz maskesi dağıttığının unutulmaması gerektiğini belirtti. Hava kirliliğine karşı ciddi önlemler aldıklarını belirten Eroğlu, 116 hava ölçüm istasyonu bulunduğunu, bu sayıyı 2011 yılında 209'a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Eroğlu, doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, kaliteli kömür üretimi ve kömürdeki denetimlerin de hava kalitesini artırdığını dile getirdi.

Çevre temizliği ve koruma alanında yapılan çalışmalardan bahseden Eroğlu, ozon inceltici maddelerle ilgili alınan tedbirler konusunda Türkiye'nin en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyledi.

2003 yılında 16 tane katı atık bertaraf tesisi bulunduğu, bu tesislerin nüfusun 23 milyonluk bölümüne hizmet verdiğini anımsatan Eroğlu, tesis sayısını 59'a yüklettiklerini ve bu alanda 41 milyon kişiye hizmet sağladıklarını ifade etti. Katı atık eylem planı hazırladıklarını belirten Eroğlu, 2012 yılı sonuna kadar 59 milyon nüfusun katı atıklarını bertaraf edecek noktaya ulaşacaklarını bildirdi.

Eroğlu, atık yağların daha önce toplanmadığını ancak şimdi 25 tane atık madeni yağ toplayan tesis bulunduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, atık pil toplama oranında da artış sağlandığını, 2009 yılında 325 bin ton atık pilin bertaraf edildiğini bildirdi.

-''KORUYUCU HEKİMLİK DE YAPIYORUZ''-


Çevre temizliği konusunda aldıkları önlemlerle, Çevre ve Orman Bakanlığı olarak aynı zamanda Sağlık Bakanlığına koruyucu sağlık hekimliği hizmeti verdiklerini ifade eden Eroğlu,  ''Çevre temizliği için yatırılan 1 lira, sağlıkta 10 liralık hastane ve ilaç masrafının azalmasını sağlıyor'' dedi.

Tıbbi atıkların sterilizasyon oranının yüzde 40'a ulaştığını bildiren Eroğlu, geri kalan bölümün kireçlenerek depolandığını söyledi. Eroğlu, 2012 yılı sonuna kadar bütün tıbbi atıkların sterilizasyon işleminin yapılacağını kaydetti.

Bakan Eroğlu, 2003 yılında, tehlikeli atık kazanım ve bertaraf tesislerinin yıllık kapasitesinin 275 bin ton olduğunu, tesis sayısını da artırarak bu kapasiteyi 4 milyon 250 bin tona yükselttiklerini ifade etti.

Eroğlu, 2003 yılında 278 belediyede, nüfusun yüzde 36'sının atık sularının toplanarak arıtıldığını, bugün 467 belediyede, nüfusun yüzde 73'ünün atık sularının toplandığını ve arıtıldığını bildirdi.

Havza koruma alanında da önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Eroğlu, 24 nehir havzasının master planının hazırlanmaya başladığını, bunlardan 16'sının tamamlandığını, geri kalan bölümü 2011 yılında tamamlayacaklarını kaydetti.
 
-ATIK SU ARITMA TESİSLERİ İÇİN DESTEK-
 
Bakan Eroğlu, bazı belediyelerin atık su arıtma tesislerini işletirken elektrik ücretini ödemede güçlük çektiklerini belirterek, ''İnşallah bu yıl, teklif ediyoruz, iyi çalışan atık su arıtma tesislerinin elektrik ücretlerinin bir kısmı Bakanlığımız tarafından ödenecek'' dedi.

İçme suyu konusunda artık hiç bir ilde sıkıntı yaşanmadığını kaydeden Eroğlu, bazı illerde kalite açısından Avrupa standartlarının üzerinde içme suyu verildiğini söyledi.

Eroğlu, Konya Ovası Projesiyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi vererek, Osmanlı döneminden beri proje halinde olan ancak bir türlü yapılamayan Mavi Tünel'in 11 bin 220 metresinin açıldığını belirterek, ''17 Aralık 2011'de saat 15.59'da Mavi Tünel'in açılacağını müjdelemek istiyorum'' dedi.

GAP konusunda da önemli adımlar attıklarını anlatan Eroğlu, 2003 yılında GAP için ayrılan ödeneğin 188 milyon 347 lira, bütün Türkiye'deki sulama için ayrılan ödeneğin ise 642 milyon 401 bin TL olduğunu anımsattı. Eroğlu, bu sene yalnızca GAP için 2 milyar 49 milyon 270 bin lira ödenek ayrıldığını kaydederek, ''O dönemde bütün Türkiye için ayrılan paranın yaklaşık 5 katı kadarını biz sadece bugün GAP'a ayırıyoruz'' diye konuştu.

Ağaçlandırma konusunda da büyük bir seferberlik yapıldığını ifade eden Eroğlu, 1 milyon hektar alanın ağaçlandırıldığını, 2012 yılı sonuna kadar 2,3 milyon hektarlık alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü gerçekleştirmiş olacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA