• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Tünel için gerekli ödenek var mı?
15 Nisan 2011 Cuma 20:50

Mavi Tünel için gerekli ödenek var mı?

Konya Ovasının susuzluğuna çare olacağı söylenen Mavi Tünel Projesi, adım adım ilerliyor. Proje, sadece kent için değil, Türkiye için de büyük önem taşıyor.. Peki yeterli ödenek ayrıldımı?
Konya Ovası’nın susuzluğuna çare olacağı söylenen Mavi Tünel Projesi, adım adım ilerliyor. Proje, sadece kent için değil, Türkiye için de büyük önem taşıyor. Çünkü tarım ürünlerinin önemli bir bölümü, Konya’dan karşılanıyor. Durum böyle olunca da bölgeye yapılacak her türlü yatırım, ülke insanına yansıyor. En çok sorulan sorulardan biri de proje için gerekli ödeneğin ayrılıp ayrılmadığıydı. Devlet Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkara, bu konuda herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

100 yıllık rüya diye tarif edilen ve ovanın susuzluğuna çare olacağı söylenen KOP’un en önemli ayağı Mavi Tünel Projesi...  4.8 metre çapındaki tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası’na aktarılacak. Bir başka ifadeyle toplam 223 bin 410 hektar araziye sulama suyu takviyesi yapılacak. Yılda yaklaşık 150 milyon kilowattsaat hidroelektrik enerjisi üretilecek. Mavi Tünel ile ovanın bir bölümü daha sulu tarıma açılacak. Böylece aşırı yeraltı suyu çekiminin önlenmesi, ovadaki verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

Bütün bu imkânların oluşabilmesi için tabiî ki projenin yürütülmesi gerekiyor ve bunun için de ödeneğe ihtiyaç var. Peki, bu ödenek sağlandı mı? Devlet Su İşleri 4’üncü Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkara, inşaatı devam eden projeler için ödeneğin yapıldığını söyledi. Pınarkara "Son yıllarda zamanından daha önce bitebilecek şekilde para akışı sağlandı. Bundan dolayı son derece mutluyuz ve şükran borcumuz var. Şu anda KOP kapsamındaki bütün projelerimizde para sıkıntımız yok. Çalışmalarımızı planmala, proje ve inşaat aşaması olmak üzere üç kademede sürdürüyoruz. Şu anda her aşama kendi içerisinde en hızlı şekilde devam etmektedir. İhale edilecek olan projelerin maliyetleri 950 milyon lira... Bunların ihale edilebilmesi için yüzde 10'luk miktar şu anda yatırım programımızda zaten var. Herhangi bir sıkıntımız yok. Diğer taraftan devam eden projelerimizin de paraları geldi. 210 milyon lira kadar da orada paramız var" dedi.

Konya’daki su sorununun çözümü için geliştirilen bir diğer proje de kooperatif sularının kapalı şebekeye dönüştürülmesi... Böylece önemli oranda su tasarrufunun sağlanması hedefleniyor. Proje için DSİ bütçesinden 76 milyon lira ayrıldı.

Bazı bölgelerde yer altı suyu kullanımında en büyük etkenlenden birisinin de kooperatiflerin çektiği su miktarı olduğunu ifade eden Pınarkara, "Şu anda bizim bölgemizde kooperatiflerin çektiği su miktarı yaklaşık 1 milyar 800 milyon metre küp civarındadır. Bunun da yaklaşık yüzde 40'ı maalesef kullanılamamaktadır. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bölgemizdeki bütün sulama kooperatiflerinin şebekelerini kapalı hale getirmeyi ve bu sayede yaklaşık 800 milyon metreküp civarında su tasarrufu sağlamayı amaçlıyoruz. Buraya harcanacak olan para yaklaşık 400 milyon lira olup, bu paranın geri dönüşümü de 15 yılda olacaktır. Bu bize şunu ifade ediyor: Mavi Tünel'den getireceğimiz 414 milyon metreküp, bugün itibariyle 2 milyarın üzerinde bir yatırım gerektiriyor. Diğer taraftan bu tasarrufu sağlayarak, Mavi Tünel'in getireceği su miktarının 2 misline yakın bir suyu kapalı şebeke ile sağlayabileceğiz. Bu sene itibariyle Konya'ya aktarılacak olan para miktarı 76 Milyon Lira" şeklinde konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA