• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Marmara İstanbula demir atıyor
26 Aralık 2010 Pazar 11:18

Mavi Marmara İstanbul'a demir atıyor

Yapılan açıklamaya göre yalnız şehit ailelerinin alınacağı söylenen Mavi Marmara gemisi yolcu taşıyacak durumda değil. Bu nedenle Mavi Marmara yolcusuz bir şekilde İstanbul'a gelecek.

Mavi Marmara yolcularının ve şehit yakınlarının Çanakale - Kepez Limanı'ndaki 5 saatlik bekleyişlerinin ardından İHH Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Oruç bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamaya göre yalnız şehit ailelerinin alınacağı söylenen Mavi Marmara gemisi yolcu taşıyacak durumda değil. Bu nedenle Mavi Marmara yolcusuz bir şekilde İstanbul'a gelecek.
 
Çanakkale Kepez limanında gemiye binmeyi bekleyen gaziler ile aileleri, basın mensupları, aktivistler ve diğer katılımcıların olduğu kafile otobüslerle İstanbul'a dönüyor.

 İHH İnsani Yardım Vakfı'nın sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamalar da şu şekilde:
 
-İsrail askerlerinin Özgürlük Filosu'na verdiği zarardan dolayı Deniz Müşteşarlığı Mavi Marmara'ya yolcu alınmasına izin vermedi.

-Mavi Marmara, Çanakale - Kepez Limanı'ndan yolcusuz olarak ayrılıyor.

-Deniz Müşteşarlığının izin vermemesi nedeni ile Mavi Marmara Çanakkale - Kepez Limanı'ndan yolcusuz olarak ayrılacak.


-Çanakale - Kepez Limanı'nda 5 saattir bekleyen Mavi Marmara yolcuları İstanbul'a karayolu ile geri dönüyor.

***

Bu arada Mavi Marmara gemisinin İstanbul’a gelmesine saatler kaldı. 6 aylık hasret bitiyor. Gemi, 26 Aralık Pazar günü saat 13.00’de Sarayburnu limanında karşılanacak. İHH'dan günlerdir süren açıklamalarda; "Mavi Marmara davasına sahip çıkmak için bütün halkımızı Pazar günü Sarayburnu limanına bekliyoruz." denildi.

Tarihi buluşmaya saatler kaldı

22 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul’dan dualarla Gazze’ye uğurlanan Mavi Marmara gemisi, aylar süren bekleyişten sonra nihayet evine dönüyor. Halen Çanakkale Kepez limanında bekletilen gemi, 26 Aralık 2010 Pazar sabahı İstanbul’da olacak.

Mavi Marmara gemisine yakışan bir karşılama programı hazırlanıyor. Yurt içinden ve yurt dışından binlerce insani yardım gönüllüsü, aktivist ve insan hakları savunucusu gemiyi karşılamak için İstanbul’a geliyor. Anadolu’nun dört bir yanından otobüsler kalkıyor.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, tarihi karşılamayla ilgili “Mavi Marmara davasının sahipsiz olmadığını İsrail ve bütün dünya görmeli. Pazar günü bize bu fırsatı veriyor. Sarayburnu tarihinin en kalabalık gününü yaşamalı. Bütün halkımızı bekliyoruz” dedi.

Özgürlük ve insan haklarının sembolü olan Mavi Marmara gemisi, insanlık adına Gazze’ye gidiyordu. 37 ülkeden 578 vicdan sahibi aktivisti Gazze’ye taşıyordu. Filoda toplam 6 gemi vardı. Ambargo altındaki Filistinlilerin yaralarını saracak insani yardım malzemeleri, ilaç, tıbbi malzemeler, çimento, demir, çocuk oyun parkları, prefabrik evler vs. taşıyordu. Tam da Gazze’nin ihtiyaç duyduğu yardımlarla yola çıkmıştı.

Ancak İsrail, tamamen insani, sivil ve masum olan bu eylemi, kanla bastırdı. 31 Mayıs 2010 sabahı, İsrail komandoları uluslararası sularda seyreden gemiye saldırarak 9 aktivisti şehit ettiler, 54 aktivisti yaraladılar. Gemiler ele geçirildikten sonra insani yardım gönüllülerine adeta terörist muamelesi yapıldı. Kelepçe takılan insanlar, İsrail’in Aşdot limanına götürülerek saatlerce sorgulandı.
 
İnsanlar fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kaldı. İsrail, Türkiye’nin baskıları sonucu filodaki bütün aktivistleri 24 saat sonra serbest bırakmak zorunda kaldı. Ancak gemiler, olaydan 69 gün sonra 7 Ağustos 2010 tarihinde Türkiye’ye teslim edildi. İsrail bu süre içerisinde Mavi Marmara’daki vahşetin izlerini silmeye çalıştı. Kurşun izlerini kapatmaya çalıştı. Gazetecilerin ve aktivistlerin çekmiş olduğu bütün görüntülere el koydu. Bunları dünya kamuoyundan gizledi. İsrail, olaydan sonra ne tazminat ödedi, ne özür diledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, katliamı gerçekleştiren Şayetet 13 komandolarına “cesaret ödülü” vererek insan haklarına, uluslararası hukuka ve evrensel değerlere hiçbir saygısının olmadığını bir kez daha gösterdi.

İsrail devlet yetkilileri, özür dileyeceklerine küstahça açıklamalar yaparak suç işlemeye, insanlık vicdanını yaralamaya devam ediyorlar.

İsrail’in işlediği suçlara dur demenin vakti geldi. Filistin halkı üzerindeki haksız, hukuksuz ambargonun kalkma vakti geldi. Bu amaçla yola çıkan Mavi Marmara Pazar günü İstanbul’a dönüyor. Onu hak ettiği gibi karşılayalım.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA