• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Marmara hadisesi dönüm noktası
12 Aralık 2012 Çarşamba 12:38

Mavi Marmara hadisesi dönüm noktası

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de ''Üye Olmayan Gözlemci Devlet Statüsü'' kazanmasının önemine değinerek, ''BM'deki oylama 'Türkiye dış politikada...
AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de ''Üye Olmayan Gözlemci Devlet Statüsü'' kazanmasının önemine değinerek, ''BM'deki oylama 'Türkiye dış politikada yanlış yapıyor' diyenlere dış politikada ne kadar etkili olduğumuzu göstermiş, Hükümetimizi Amerika'nın uşaklığını yapmakla suçlayanlara da tokat gibi cevap olmuştur'' dedi.
     Yerlikaya, yaptığı açıklamada, daha önce BM'de Gözlemci Kuruluş olarak temsil edilen Filistin'in geçtiğimiz günlerde yapılan oylamayla ''Üye Olmayan Gözlemci Devlet'' statüsü kazandığını anımsattı.
     Bu kararın Filistin'e uluslararası meşruiyet kazandırma noktasında da atılmış önemli bir adım olduğunu ifade eden Yerlikaya, BM'nin 29 Kasım 2012'de genel kurulda oylama sonucu aldığı kararı tarihi bir karar olarak nitelendirdi.
    
     -Mavi Marmara hadisesi dönüm noktası-
    
     Yerlikaya, Mavi Marmara olayının bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''O gemide bulunan Türk vatandaşlarının yanında Amerikalı ve Avrupalı gönüllülerin maruz kaldığı kötü muamele ve ölümler İsrail'in uluslararası arenada tamamen yalnız kalması sonucunu doğurmuştur. Zira İsrail'in saldırdığı Mavi Marmara uluslararası sularda tamamen insani duygularla iyi niyetle başlatılmış bir sivil hareketti. Bunun sonucudur ki İsrail tarihinde, BM'de, ilk kez bu kadar ciddi bir mağlubiyete uğramıştır. Son Gazze saldırısını başlatan İsrail'e ders verir nitelikteki bu karar, İsrail ve yandaşları için hüsran, biz ve Filistin'i devlet olarak gören diğer ülkeler için güzel bir sonuç olmuştur. Türkiye işgal altındaki Filistinlilerin her zaman yanında oldu. Haklı mücadelelerinde Filistinlileri destekledi. Son İsrail saldırıları sonucunda varılan ateşkeste aktif rol oynayan Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun, Filistin'in BM'ye ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü başvurusu oylamasına destek için New York'a gitmesi de bunun son örneğidir.''
     Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'ın ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaparak, TBMM Genel Kurulunda Türkiye'nin kendilerine tam desteğini teşekkür ederek dile getirdiğini anlatan Yerlikaya, Abbas'ın ''Bu elbette garipsenecek bir durum değildir. Çünkü Kudüs-ü Şerif-i çevreleyen duvarlar Osmanlı-Türk duvarlarıdır ve oraya giren kapılar da Osmanlı-Türk kapılarıdır'' diyerek Türkiye'nin geçmişten bu yana bölgedeki önemini vurguladığını bildirdi.
     Amerika ve İsrail'e rağmen Türkiye'nin desteğinin hep Filistin'e olduğunu dile getiren Yerlikaya, ''BM'deki oylama, Türkiye'nin bölgede kendi politikalarını uyguladığının apaçık delilidir. BM'deki oylama 'Türkiye dış politikada yanlış yapıyor' diyenlere dış politikada ne kadar etkili olduğumuzu göstermiş, Hükümetimizi Amerika'nın uşaklığını yapmakla suçlayanlara da tokat gibi cevap olmuştur'' diye konuştu.
     Bundan sonraki adımın tam bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulması yolunda olacağını aktaran Yerlikaya, ''Filistin halkının verdiği mücadele ile bunu hak etmiştir. Hükümet olarak Filistin devletinin ve halkının bu haklı mücadelesinde dün ve bugün olduğu gibi yarın da onların yanında olacağız. Türkiye Filistin'in haklı davasında maddi ve manevi desteklerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdürecektir. Bu bağlamda Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı ve TOBB-BİS Başkanı Ahmet Şekeroğlu öncülüğünde Filistin'e organize sanayi bölgesi yapılması için başlatılan çalışmalar sürüyor'' diye konuştu.
     Öte yandan Yerlikaya ve Şekeroğlu, Filistin'in BM'de ''Üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü elde etmesi dolayısıyla Filistin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından Swiss Otel'de, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile onurlarına verilen akşam yemeğine katıldı.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA